Letnie upały i butelka wody w samochodzie. Tak można negatywnie wpłynąć na swoje zdrowie

Dodaj w Google
Poniżej streszczenie artykułu:
Skrót przygotowany przez Onet Czat z AI, może zawierać błędy.
  • Trzymanie butelki z wodą w nagrzanym samochodzie może być niebezpieczne dla zdrowia.
  • Wysoka temperatura zwiększa przenikanie mikroplastiku i substancji chemicznych do wody.
  • Ftalany i fenole z plastiku są związane z różnymi problemami zdrowotnymi.
  • Specjaliści zalecają przechowywanie wody w chłodnych i zacienionych miejscach oraz unikanie jej picia po długim czasie eksponowania na słońce.
  • Używanie szklanych butelek jest zdrowszą alternatywą.
Gdy fala upałów zalewa Polskę, a termometry pokazują rekordowe wartości, trzeba dużo pić — odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. Szczególnie podczas wielogodzinnych podróży samochodem, kiedy nawet klimatyzacja nie zawsze chroni przed skutkami wysokiej temperatury. Osoby starsze i dzieci są w tej sytuacji najbardziej narażone na odwodnienie i przegrzanie.
Picie wody przed i w trakcie jazdy stanowi jeden z podstawowych warunków utrzymania koncentracji i refleksu za kierownicą. Jednak to, skąd i w jaki sposób sięgamy po wodę, ma ogromne znaczenie — zwłaszcza latem.

Czy można trzymać plastikową butelkę na słońcu?

Jak pokazują badania, popularny nawyk trzymania plastikowej butelki z wodą w nagrzanym samochodzie może być niebezpieczny. Wysoka temperatura i intensywne nasłonecznienie sprawiają, że do wody przedostają się większe ilości mikroplastiku, nanoplastiku, a także śladowe ilości metali i substancji chemicznych.
Naukowcy tłumaczą, że plastik nie jest materiałem całkowicie stabilnym — pod wpływem ciepła i promieniowania UV dochodzi do jego szybszej degradacji. W efekcie mikroskopijne cząsteczki plastiku trafiają do wody, którą następnie pijemy.
To nie wszystko. Z plastikowych butelek do wody mogą przenikać także ftalany i fenole — związki chemiczne, które badania wiążą z różnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Co więcej, wysoka temperatura sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, zwłaszcza gdy butelka była już otwarta lub przez dłuższy czas leżała w rozgrzanym aucie.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Czy można pić starą wodę, która leżała w samochodzie?

Specjaliści zalecają, by butelki z wodą przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Jeśli przez wiele godzin były wystawione na działanie słońca, najlepiej je wymienić na nowe. To szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych, dla których nawet niewielkie dawki szkodliwych substancji mogą mieć większe znaczenie.
Jednak spokojnie: jednorazowe wypicie wody z butelki pozostawionej na słońcu nie stanowi zagrożenia i nie powinno powodować natychmiastowych problemów zdrowotnych. Problem pojawia się przy regularnym sięganiu po wodę z butelek narażonych na wysoką temperaturę — to wtedy wzrasta ryzyko kumulacji szkodliwych substancji w organizmie.
Najlepiej trzymać wodę w boczku drzwi — tam dostaje się najmniej światła i ciepła
fadfebrian / shutterstock
Najlepiej trzymać wodę w boczku drzwi — tam dostaje się najmniej światła i ciepła

Gdzie trzymać wodę w samochodzie?

Gdzie więc trzymać butelkę, by nie była ona narażona na słońce? Podczas jazdy najlepiej trzymać ją w drzwiach koło kolana. Tam w większości samochodów jest miejsce na większą butelkę wody. Na podróż można ją także umieścić w tunelu środkowym, bowiem w trakcie użytkowania auta, klimatyzacja chłodzi wnętrze, więc także wodę. Kolejne miejsce można znaleźć na przykład pod fotelem, choć wówczas dostęp podczas jazdy jest trudniejszy.
Z kolei, jeśli samochód zostawiamy, to... należy wodę wziąć ze sobą i nie zostawiać jej we wnętrzu. Innym rozwiązaniem jest używanie szklanej butelki — to na pewno zdrowsze na co dzień, choć także mniej wygodne.

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Odpowiedź na pytanie przygotowana przez Onet Czat z AI:
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie później.
Wyczerpałeś dzienny limit konwersacji z Onet Czatem z AI. Spróbuj ponownie jutro. Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z treści na Onecie!