Wiadomo, gdy na drodze dochodzi do wypadku, na miejscu zazwyczaj tworzą się korki. Kierowcy zwalniają, by przyjrzeć się, co się stało. Często pojawiają się w nich emocje – widząc skalę wypadku, poszkodowanych, niekiedy sami tracą głowę. A wtedy o kolejne nieszczęścienaprawdę nie jest trudno. Dlatego sprawdź, co musisz zrobić w razie wypadku na drodze.W pierwszej kolejności zapewnij bezpieczeństwo sobie. Nie możesz stwarzać ponownego zagrożenia. Dlatego zamiast zza szyb samochodu oglądać zdarzenie, zaparkuj auto w bezpiecznym miejscu i włącz światła awaryjne.

Nawet jeśli potrzebna jest pilna pomoc, nie przebiegaj na drugą stronę ulicy. Zanim przejdziesz, dokładnie się rozejrzyj. Takich rozemocjonowanych kierowców jak ty może być więcej i w roztargnieniu mogą cię nie zauważyć na drodze.Gdy chcesz pomóc poszkodowanym albo też sam chcesz usunąć zepsuty samochód ze środka drogi na pobocze, załóż na siebie jasne ubranie – najlepiej kamizelkę odblaskową, którą zawsze warto mieć w samochodzie. Używaj także latarki, dzięki temu na nieoświetlonej drodze będziesz widoczny dla innych uczestników ruchu.

Jeśli na miejscu są jeszcze inni świadkowie wypadku, skorzystaj z ich pomocy i poproś, by ostrzegali innych kierowców o utrudnieniach na drodze. Sam ustaw trójkąty ostrzegawcze. Zgodnie z przepisami na autostradach i drogach ekspresowych trójkąt umieszczamy w odległości 100 m, poza obszarem zabudowanym – 30–50 m, na obszarze zabudowanym w odległości nie większej niż 1 m od miejsca wypadku. Pamiętaj, że trzeba oznakować obie strony drogi. Jeśli do wypadku dojdzie za zakrętem lub za wzniesieniem, trójkąt należy ustawić przed tym wzniesieniem czy zakrętem.

Teraz pora na zabezpieczenie uszkodzonych samochodów. We wszystkich pojazdach, które brały udział w wypadku, wyłącz zapłon i odłącz akumulator (jeśli wiesz, jak to zrobić). W motocyklach należy odciąć dopływ paliwa. Zabezpiecz samochód przed przemieszczaniem się – musisz zaciągnąć ręczny hamulec, zablokować koła. Rozejrzyj się dookoła. Zwróć uwagę, czy na drodze nie rozlało się paliwo, czy pojazdy, które brały udział w zderzeniu i transportowały ładunek, zostały odpowiednio zabezpieczone?

Teraz możesz ocenić stan poszkodowanych w wypadku. Zasada numer jeden – możesz dotykać ich tylko wtedy, gdy istnieje niewielkie niebezpieczeństwo poważnego urazu lub gdy musisz uratować ich życie. Najlepiej zająć się nimi – jeśli to możliwe – nie zmieniając ich pozycji. Tak naprawdę trudno ocenić, czy poszkodowany nie ma uszkodzonego kręgosłupa.

Nieumiejętne wyjęcie go z wraku i przeniesienie z miejsca na miejsce może być dla niego bardzo niebezpieczne. Dlatego jeśli nie musisz robić sztucznego oddychania czy masażu serca, poszkodowanego lepiej nie ruszać.

W sytuacji gdy rannych jest kilka osób, zwykle trudno ocenić, kto pierwszy wymaga opieki. Ty masz na to niewiele czasu. W pierwszej kolejności należy udzielić pomocy osobom będącym w stanie zagrożenia życia. Następnie trzeba zająć się poszkodowanymi, którzy odnieśli najmniej obrażeń.

Wszystkim udzieliłeś już pomocy? Teraz musisz jeszcze przeszukać teren, by sprawdzić, czy najdalej od miejsca, gdzie doszło do wypadku, nie ma jeszcze innych ofiar. Następnie, w miarę możliwości, obserwuj poszkodowanych aż do przyjazdu ratowników.

Co robić w razie kolizji? - Co robić w razie kolizji? Gdy nie ma poszkodowanych, należy jak najszybciej usunąć pojazdy z drogi, by nie tamować ruchu i nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. Czy trzeba wzywać policję? Tak, ale tylko w sytuacji, gdy kierowcy biorący udział w kolizji nie ustalą, kto zawinił. Jeśli dojdą do porozumienia, muszą spisać jeszcze stosowne oświadczenie. Musi ono zostać podpisane przez obie strony zdarzenia. To pismo jest podstawą do wypłaty odszkodowania.Co robić w razie wypadku? Po pierwsze – należy wezwać pomoc. Następnie zabezpieczyć miejsce wypadku i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Kiedy nic nie musisz robić? Gdy na miejscu już działają ratownicy. W takiej sytuacji nie zajmuj się poszkodowanymi, bo w ten sposób możesz utrudnić udzielanie pomocy.

To ci się przyda - Co musisz wozić ze sobą w samochodzie? Zobacz, bez czego lepiej nie ruszać w drogę!» apteczka (o tym, co powinno wchodzić w jej skład, piszemy na stronach 4–5)» gaśnica samochodowa» trójkąt ostrzegawczy» atlas samochodowy albo GPS – pomogą szybciej dojechać do celu» latarka» instrukcja do samochodu» numer telefonu do autopomocy» koc i ciepłe, zapasowe ubranie» woda» kamizelka odblaskowa