Wszyscy posiadacze aut na pewno nie raz musieli skrobać szyby, poradzić sobie z zamarzniętymi zamkami czy uszczelkami drzwi, a także mieli problem z rozruchem auta. Bardzo niska temperatura negatywnie wpływa na akumulatory, obniżając ich moc rozruchową, ponadto zwiększa gęstość oleju, więc i dla silników również jest przeszkodą. Zimą każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów i zadbać o eksploatację swojego samochodu.

Skrobaczka do szyb - akcesorium niezbędne

Foto: archiwum / Auto Świat

Zamarznięte szyby to problem każdego kierowcy, a najpopularniejszym produktem, który jest wykorzystywany do pozbycia się szronu jest - standardowo - klasyczna skrobaczka. Aby zyskać nieco na czasie, jeżeli już zdecydujemy się na tego typu akcesorium, powinniśmy postawić na coś bardziej solidnego. Może to być po prostu plastikowa skrobaczka wysokiej jakości (zdarzają się!), ale może być to skrobaczka z ostrzem... np. z mosiądzu. Tego typu produkty używane są chętnie w Skandynawii. Taka skrobaczka jest trwała, używana ostrożnie nie rysuje szyb, a radzi sobie doskonale z usuwaniem lodu ze szkła.

Odmrażacz do szyb - rozwiązanie dla wygodnych

Foto: Auto Świat

Świetną alternatywą dla skrobaczek są różnego rodzaju płyny odmrażające. Pod wpływem substancji, która wydobywa się z naszej buteleczki, lód zaczyna topnieć i dzięki temu z łatwością możemy go później zeskrobać lub zetrzeć szmatką. Stosując odmrażacze, mamy pewność, że nie porysujemy szyb i nie uszkodzimy gumowych elementów.

Jak każdy produkt, również i ten ma pewne wady. Przede wszystkim podczas występowania grubszej warstwy lodu, topnienie może potrwać nawet parę minut, a przy silniejszym wietrze możemy mieć nieco problem ze strumieniem, który będzie działał na jego siłę.

Dobre kable rozruchowe to podstawa

Foto: Auto Świat

Niskie temperatury negatywnie wpływają na akumulatory – ich pojemność maleje wraz ze spadkiem temperatury. Dlatego też warto mieć przy sobie kable rozruchowe, dzięki którym odpalimy nasz samochód, korzystając z prądu drugiego auta. Przy zakupie zwróć uwagę na to, aby były grube - im grubsze, tym lepsze, prz czym nie chodzi o grubość izolacji ale o grubość wkładu miedzianego. Pamiętaj, że kable nie rozwiązują jednak problemu rozładowanego akumulatora.

Dzięki prostownikowi zadbasz o akumulator

Foto: Auto Świat

Jednakże same kable rozruchowe nam nie wystarczą. Warto również zaopatrzyć się w prostownik, najlepiej taki z mikroprocesorem, który naładuje bezpiecznie akumulator każdego typu, a jednocześnie nie przeładuje.

Jedziesz w góry? Kup łańcuchy!

Foto: Auto Świat

W przypadku dużych opadów śniegu, co może wywoływać ogromne problemy podczas naszej trasy, warto również wyposażyć się w specjalne łańcuchy.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że w niektórych państwach w Europie - a także i na niektórych górskich odcinkach dróg w Polsce - korzystanie z łańcuchów jest obowiązkowe w czasie zalegania lub opadów śniegu. Jeżeli już zdecydujesz się na zakup, musisz w pierwszej kolejności zorientować się, jaki rozmiar mają opony auta. Wybieraj również produkty od renomowanych producentów - nie najtańsze. Na bezpieczeństwie (twoim oraz pasażerów) nie powinno się oszczędzać!