Dlatego kierowcy powinni zadbać o odpowiedni odpoczynek, zaplanować postoje i utrzymywać prędkość zgodną z przepisami. W miesiącach wakacyjnych dochodzi do największej liczby wypadków. W ubiegłym roku tylko w lipcu i sierpniu doszło do 6603 wypadków. Jest to spowodowane z jednej strony zwiększonym natężeniem ruchu, związanym z wyjazdami urlopowymi, z drugiej strony z warunkami atmosferycznymi, które – paradoksalnie – im lepsze, tym jest bardziej niebezpiecznie – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przy dobrych warunkach atmosferycznych kierowcy czują większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości. Wówczas ryzyko wypadków jest dużo większe, a statystyki potwierdzają, że niezmiennie nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków. Co zrobić, aby powrót z wakacji był bezpieczny?

Zazwyczaj maksymalnie wykorzystujemy dni urlopowe i wyruszamy w drogę powrotną jak najpóźniej. Zapominamy przy tym o zaplanowaniu sobie podróży – trasy przejazdu, godzin, postojów. Skutkiem tego często spędzamy dużo czasu w korkach i do domu dojeżdżamy znacznie później niż planowaliśmy. Po długim czasie prowadzenia auta kierowcy zazwyczaj odczuwają dyskomfort, zdenerwowanie, zmęczenie, senność, co powoduje spadek koncentracji i wydłużenie czasu reakcji.

- Pokonując dłuższe trasy najlepiej, aby samochód prowadziło na zmianę dwóch kierowców. Ważne są także postoje co 2-3 godziny, które pozwalają odpocząć i na chwilę oderwać się od monotonii jazdy. Pamiętajmy, żeby nie spożywać obfitych posiłków podczas trasy i bezpośrednio przed nią, ponieważ wzmaga to uczucie senności – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zanim wyruszysz w drogę powrotną, sprawdź dokładnie, czy kondycja samochodu jest dobra – czy światła są sprawne, wycieraczki pracują bez problemu, poziom płynów jest odpowiedni oraz koła napompowane. Dobra kondycja kierowcy i samochodu jest kluczowa dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa podczas powrotów z wakacji.