Nieważne czy wydajesz na nowe auto kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, zawsze żądaj jazdy próbnej. Same informacje z internetu, z folderów czy od sprzedawcy nie wystarczą.

Wydawać by się mogło, że dilerzy sami powinni dbać o to, aby każdy klient, który zawita do ich salonu mógł przejechać się autem, które go interesuje.

Niestety, nie wszyscy to rozumieją. W naszym corocznym Wielkim Teście Salonów kategoria „Jazda próbna” od lat jest przysłowiową piętą Achillesa wielu dilerów.

W teście 2015 zero punktów (na 50 możliwych) uzyskało 21 salonów (ok. 10 proc. wszystkich zbadanych). Zero punktów oznacza, że do jazdy próbnej nie doszło.

Na drugim biegunie są ci dilerzy, którzy dbają o klientów i zapewniają jazdę próbną – maksymalną ocenę 50 pkt w 2015 r. uzyskały 103 salony (47 proc. zbadanych).

A oto nasze rady dla klientów w sprawie jazdy próbnej.

1. Umów się na wizytę w salonie telefonicznie lub mailowo na konkretny dzień i godzinę. Wyraźnie zaznacz, jaki model auta cię interesuje i że chcesz odbyć nim jazdę próbną.

Wiele salonów na swych stronach WWW ma specjalną zakładkę z formularzem jazdy próbnej. Poproś o potwierdzenie i terminu, i samej jazdy.

2. Sprawdź czy podstawione do jazdy próbnej auto to wybrana przez ciebie wersja modelowa i silnikowa. Niektórzy dilerzy do jazd próbnych wystawiają maksymalnie wypasione wersje z najmocniejszymi silnikami.

Klient podczas przejażdżki jest zachwycony osiągami silnika i wszystkim bajerami, ale po odbiorze swojego tańszego auta będzie zawiedziony.

3. Podczas jazdy próbnej to ty prowadzisz auto, a nie sprzedawca. On może co najwyżej wyprowadzić auto z parkingu czy przejechać na mniej ruchliwą ulicę. Ale później prowadzisz ty.

4. Jazda próbna, aby dała ci jakieś wyobrażenie o samochodzie, musi trwać co najmniej pół godziny i odbywać się w różnych warunkach drogowych.

Musisz mieć możliwość sprawdzenia, jak auto przyspiesza na jedynce, dwójce itp, jak hamuje, jaka jest widoczność do przodu, do tyłu i na boki, czy siedzenie jest wygodne i jak głośny jest silnik.

5. Podczas jazdy próbnej nie włączaj radia. Cwani sprzedawcy często włączają głośną muzykę w tych modelach, w których silnik głośno pracuje.

6. Sprawdź czy auto jest poręczne, a przyciski i przełączniki rozmieszczone są ergonomicznie. Ze względów bezpieczeństwa lepiej sprawdzać to na parkingu, a nie podczas jazdy.

7. Nie wstydź się pytać sprzedawcy o wszystkie sprawy, nawet te najprostsze: do czego służą przełączniki, jakie jest średnie spalanie, jaka jest pojemność bagażnika itp.

8. Odbycie jazdy próbnej do niczego cię nie zobowiązuje. Dobry sprzedawca będzie naciskał, dopytywał czy decydujesz się na model, którym jeździłeś. Nie ulegaj takim naciskom. Zawsze możesz odpowiedzieć, że chcesz jeszcze wypróbować inną wersję lub nawet auto innej marki.

9. Jeśli masz rodzinę jazdę próbną przeprowadź w komplecie, z żoną i dziećmi. Niech dokładnie obejrzą samochód i sprawdzą z tobą jak jeździ. Dzięki temu unikniesz ewentualnych pretensji już po kupnie auta.

10. Bądź odporny na sugestie sprzedawcy w sprawie dodatkowego wyposażenia. Będzie ci na pewno sugerował, żebyś dokupił wiele opcji. Co najmniej połowa z nich jest ci niepotrzebna, ale za to bardzo kosztowna.