Pamiętamy czasy, kiedy samochody z niemieckim rodowodem oznaczały najlepszy z możliwych zakupów. Ściągnięty zza Odry pojazd był obiektem westchnień i zazdrości sąsiadów. Dzisiaj sytuacja wygląda nieco odmiennie. Coraz częstsze są przypadki, gdy używane auto z zagranicy oznacza tylko tyle, co ściągnięty złom, niemal zawsze przedsprzedażowo odpicowany przez handlarza.

Przekręcanie liczników stało się normą, czyszczenie z elementami detailingu, wymiana co bardziej zużytych elementów i wreszcie wątpliwa bezkolizyjna przeszłość, którą obiecują niemal wszyscy handlarze, to smutna norma. Co więcej, gro sprowadzonych aut, to egzemplarze powypadkowe, bo takimi szczególnie opłaca się handlować. Dlatego, jednym z bezpieczniejszych wyjść może okazać się sprowadzenie auta… na własną rękę.

Wielu obawia się indywidualnego importu, nie jest to jednak aż tak skomplikowane jakby mogło się wydawać. Co ważniejsze, więcej kłopotów może przysporzyć znalezienie godnego uwagi egzemplarza, który nie będzie "złomem", niż sam proces importu. Nie bądźmy hurra-optymistycznie nastawieni, jedna wizyta u naszych zachodnich sąsiadów może nie wystarczyć aby znaleźć odpowiednie auto. Zaskoczenia, to zwykle wysokie ceny aut używanych, a w wielu przypadkach także ich mizerny stan techniczny. Jeżeli sądzimy, że niemieckie "komisy" są motoryzacyjnym eldorado, srogo się zawiedziemy.

Zazwyczaj (w 90-procentach!) to tureckie place (ciężko je nawet nazwać komisami), na których w błocie i kurzu stoją setki, tysiące samochodów, w najróżniejszym stanie technicznym. Nie jest szczególnie trudno znaleźć takie auta jak Mercedes klasy S (nawet stosunkowo nowe), stojące obok zniszczonych, kilkunastoletnich wraków. Oto, jak wygląda "wspaniała" rzeczywistość aut sprowadzanych zza zachodniej granicy! Inną sprawą jest fakt, że oczywiście, jesteśmy w stanie znaleźć niemal doskonały egzemplarz, w nienagannym stanie, tyle że będzie to zwykle oznaczać jego wysoką cenę, zazwyczaj znacznie wyższą niż w Polsce, i w większości przypadków musimy szukać takiego auta nie na placach, ale w ogłoszeniach prywatnych w sieci, czy prasie.

Na koniec warto dodać, że w każdym praktycznie przypadku możemy liczyć na możliwość zbicia ceny, bo na "placach" targowanie się jest normą, niekiedy możemy zejść z ceny bardzo znacznie! Wszystko zależy od stanu auta i naszych zdolności negocjacyjnych. Oczywiście, starajmy się najdokładniej jak to możliwe ocenić auto pod względem technicznym, aspekt wizualny nie zawsze jest pierwszoplanowy, choć wiele mówi o kondycji danego egzemplarza.

Tyle ogólny zarys, sam proces sprowadzenia auta to zupełnie inna sprawa. Przed wyjazdem przygotujmy się, wybierzmy kilka wartych uwagi egzemplarzy (przez serwisy ogłoszeniowe). Warto też wcześniej zatelefonować do sprzedawców i wypytać się o szczegóły, żeby się później nie zwieść, a często jak już pokonamy dystans do sprzedawcy, to nie chcemy wracać z pustymi rękami, i w ten sposób możemy kupić nie to, po co faktycznie jechaliśmy, a przynajmniej nie w takim stanie jaki chcielibyśmy mieć.

W miarę możliwości, zabierzmy dwujęzyczną umowę kupna-sprzedaży. W sytuacji, gdy kupujemy auto od firmy, wystarczający będzie wystawiony przez nią rachunek. Już po zakupie, musimy udać się do miejscowego urzędu, ponieważ bardzo często sprzedawcy od razu chcą wyrejestrować pojazd. Od tej chwili auto jest nasze.

Trzeba jeszcze wrócić. Droga do domu może odbyć się w dwojaki sposób. Na lawecie, bądź na kołach. W tym drugim przypadku musimy zadbać o tablice wyjazdowe (okresowe) oraz ubezpieczenie. Tablice wykupimy w lokalnym wydziale komunikacji (Strassenverkehrsamt). Nie zapominajmy o najważniejszym – sprawdźmy czy umowa jest poprawnie wypełniona, czy mamy komplet potrzebnych dokumentów pojazdu.

Jeżeli coś przeoczymy, możemy nie zarejestrować auta w Polsce! Wzory dokumentów możemy sprawdzić (a nawet sobie wydrukować) z sieci, ze strony Ministerstwa Transportu, gdyż w każdym kraju wyglądają nieco inaczej. Kolejne działania podejmujemy już w Polsce…

Pamiętajmy jednak, że jak bardzo byśmy skrupulatnie nie podeszli do tematu, zakup auta z rynku wtórnego to zawsze trochę jak kupowanie kota w worku i pewności co do jakości nie ma żadnej.

Sprowadzenie samochodu z obszaru Unii Europejskiej nie jest bardzo skomplikowane. Jego rejestracja, to jednak kilka istotnych dokumentów i sporo bieganiny. Przedstawimy poszczególne kroki w punktach:

1. Tłumaczenie – Oczywiście, wszelkie obcojęzyczne dokumenty muszą zostać przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Koszt to około 100-200 zł. Jeżeli skorzystaliśmy z dwujęzycznej umowy kupna-sprzedaży, to niekiedy nie ma potrzeby dodatkowego tłumaczenia, choć niektóre urzędy wymagają na nich pieczątki tłumacza przysięgłego.

2. Akcyza – mamy 14 dni od sprowadzenia pojazdu na to, aby złożyć deklarację AKC-U, a w ciągu 30 dni opłacić akcyzę. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności skokowej silnika (bez względu na wiek pojazdu) i wynosi 3,1 proc. ceny pojazdu w przypadku aut o pojemności silnika do 2000 cm3 i 18,6 proc. ceny pojazdu w przypadku auto o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

3. Urząd skarbowy – uiszczamy podatek VAT, składamy deklarację VAT-24 w celu wydania zaświadczenia VAT-25 (160zł).

4. Opłata recyklingowa - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska  - koszt 500 zł. Identyczny dla wszystkich aut, bez względu na wiek i silnik.

5. Badanie techniczne – nie można zapomnieć o stacji kontroli pojazdów (wyjątek, gdy zagraniczne badania pojazdu zostaną uznane). Po badaniu technicznym otrzymujemy dwa dokumenty: Dokument Identyfikacyjny Pojazdu oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.

6. Ubezpieczenie – bardzo ważna kwestia! Pojazd sprowadzony musi posiadać uważną polisę OC i co szczególnie istotne, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu na terenie Polski! Przekroczenie terminu to bardzo kosztowny błąd! Zwróci się do nas – na 100 procent - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Za brak polisy możemy zapłacić nawet do 3200 zł kary! Pamiętajmy o tym.

7. Rejestracja – sama rejestracja w Wydziale Komunikacji musi odbyć się w ciągu 30 dni od daty zakupu (choć w tym przypadku kiedy przekroczymy termin nie są przewidziane żadne sankcje).

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z UE w Polsce:

- Dowód tożsamości (właściciela)

- Tłumaczenia dokumentów

- Aktualne badanie techniczne

- Potwierdzenie opłaty recyklingowej

- Formularz VAT 25

- Potwierdzenie zapłaty akcyzy

- Umowa (bądź faktura) zakupu samochodu za granicą

- Zagraniczny dowód rejestracyjny

- Wniosek o rejestrację

- Tablice rej. pojazdu (jeśli takie były)

Koszt samej rejestracji w Wydziale Komunikacji to około 250 złotych. Tak jak w przypadku aut używanych kupionych w kraju dostaniemy najpierw tzw. miękki dowód rejestracyjny.