Chodzi o praktyczne, małe odkurzacze ręczne. Zazwyczaj są to modele bezworkowe, czyli z pojemnikiem wielokrotnego użytku i zasilane akumulatorowo. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich cieszą się największą popularnością w internecie i czy ich specyfikacje techniczne wskazują na to, że okażą się dla nas przydatnymi pomocnikami w sprzątaniu.

Bosch PAS18LI

Foto: Auto Świat

Na pierwszym miejscu tego zestawienia znalazł się mobilny i lekki odkurzacz akumulatorowy o mocy 18 V. Zamontowana w nim bateria nie ma efektu pamięci i samorozładowania. Urządzenie jest więc gotowe do użycia w każdym momencie, a na jednym ładowaniu może pracować do 20 minut. Godnym uwagi jest też fakt, że jeden akumulator pasuje do wszystkich elektronarzędzi tego producenta. Zastosowanie tego odkurzacza nie kończy się tylko na naszym samochodzie. W zestawie znajdziemy bowiem dysze do podłóg, dyszę szczotkową, dyszę do spoin oraz rurę przedłużającą. Bosch stanie się więc naszym pomocnikiem w codziennym sprzątaniu całego domu. Sprawdź cenę.

Black&Decker PV1820

Foto: Auto Świat

Drugie miejsce należy do futurystycznie wyglądającego urządzenia marki Black&Decker. Za stylistyką idą też jednak funkcje praktyczne. Odkurzacz posiada bowiem opatentowaną obracającą się dyszę, dzięki której posprzątamy nawet trudnodostępne miejsca. Pełne naładowanie akumulatora 18 V Li-Ion trwa poniżej 4 godzin, a czas działania wynosi około 10 minut. O rozładowaniu baterii informuje nas niebieska dioda LED. Opróżnianie pojemnika z kurzem jest w tym modelu znacznie ułatwione, dzięki otwieranym, bocznym drzwiczkom. W zestawie znajdziemy wysuwaną końcówkę szczelinową oraz miękką szczotkę dla szerszego zastosowania. Sprawdź cenę.

Philips FC6142

Foto: Auto Świat

Kolejna pozycja naszego zestawienia to urządzenie do odkurzania na mokro i na sucho od Philipsa. Dzięki niemu łatwo zbierzemy nawet rozlane płyny. Za odpowiednią moc czyszczenia odpowiada akumulator 4,8 V, który pozwala na prawie 10 minut pracy, a ładuje się przez około 16 godzin. Nie są to zadowalające wartości ale trzeba pamiętać, że ten odkurzacz należy do niższej grupy cenowej. W standardzie otrzymujemy nasadkę do zbierania płynów, ssawkę szczelinową oraz szczotkę do kurzu. Zbiornik na ciecz ma pojemność 0,1 litra, a pojemnik na kurz 0,5 litra. Sprawdź cenę.

Concept VP4340

Foto: Auto Świat

Na czwartym miejscu znalazł się kolejny model, który służy do odkurzania na mokro i na sucho. VP4340 wyposażony jest w akumulator Li-Ion, który umożliwia aż do 25 minut pracy na jednym ładowaniu. Pojemnik na ciecz ma pojemność 150 ml, a pojemnik na kurz aż 900 ml. W niewiele wyższej cenie w stosunku do Philipsa otrzymujemy więc urządzenie większe i dłużej działające na baterii. Zadowalająca jest również zawartość całego zestawu ponieważ producent dodaje dużą szczotkę, dyszę ze szczotką, dyszę do odkurzania na mokro oraz ssawkę szczelinową. Takie końcówki bez problemu pozwolą nam posprzątać każdy zakamarek samochodu. Sprawdź cenę.

Philips MiniVac FC6152/01

Foto: Auto Świat

Na ostatnim miejscu naszego zestawienia odkurzaczy pod względem popularności znalazł się jednocześnie najtańszy z prezentowanych tutaj odkurzaczy. Zastosowany w nim akumulator Ni-Mh pozwala na około 10 minut pracy, a do pełna ładuje się w około 16 godzin. W zestawie otrzymujemy ssawkę szczelinową i małą szczotkę. Pojemność zbiornika na kurz to zaledwie 0,5 litra ale trzeba pamiętać, że ten model miał przede wszystkim wyróżniać się bardzo kompaktowymi rozmiarami. Taki odkurzacz przyda nam się do szybkiego usunięcia powierzchownego kurzu, czy kruszyn po jedzeniu, co przyda się szczególnie podczas wożenia w samochodzie małych dzieci. Sprawdź cenę.