Ma to woje zalety, bo w tych samochodach wymiana radia najczęściej jest bardzo prosta. Ewentualnie należy dokupić odpowiednią maskownicę, gdyby oryginalny otwór był zbyt duży. Postanowiliśmy sprawdzić jakie radia samochodowe do 400 złotych są najpopularniejsze.

Dane czerpaliśmy z internetowej porównywarki cen skapiec.pl. Są to modele, które oferują naprawdę sporo możliwości, nie tylko standardowy odbiór radia FM, czy odtwarzanie płyt CD.

Pioneer MVH-S300BT

Foto: Auto Świat

Najpopularniejszym modelem radia samochodowego do 400 zł jest Pioneer MVH-S300BT. Jego największą zaletą jest możliwość bezprzewodowego odtwarzania muzyki przez Bluetooth. Ta funkcja jest też przydatna do prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy, a urozmaicą ją możliwość przechowywania kontaktów do najbliższych i obsługa dwóch telefonów. Oprócz tego do tego modelu możemy podłączyć przez USB iPoda, iPhone’a, smartfon z Androidem, czy pamięć USB. Do dyspozycji otrzymujemy też gniazdo AUX i tuner FM z pamięcią 24 stacji radiowych. Przy tak wielu funkcjach producent postanowił zrezygnować w tym modelu z odtwarzacza płyt CD. Dla tych, którzy zechcą więcej niż 4x50 W mocy, są dwa gniazda RCA do podłączenia dodatkowego wzmacniacza lub subwoofera. Sprawdź cenę!

Kenwood KMM-BT203

Foto: Auto Świat

Drugi model w tym zestawieniu jest bezpośrednim konkurentem Pioneera. Kenwood stworzył bowiem bardzo podobne radio samochodowe, którego cena również kształtuje się kilkadziesiąt złotych poniżej progu 400 złotych. Wyposażony jest w klasyczny, zdejmowany panel z wyświetlaczem LCD. Pod nim producent zawarł takie funkcje jak tuner radiowy FM z pamięcią 24 stacji, equalizer i moc 4 x 50 W z możliwością rozszerzenia o wzmacniacz i subwoofer. Muzykę możemy odtwarzać za pośrednictwem łączności Bluetooth, która służy również jako zestaw głośnomówiący z obsługą do dwóch telefonów. Radio Kenwood jest też w pełni kompatybilne z urządzeniami Apple, smartfonami z Androidem i pamięcią masową USB. Sprawdź cenę!

Alpine UTE-81R

Foto: Auto Świat

Kolejny model pochodzi od firmy Alpine, więc możemy spodziewać się naprawdę wysokiej jakości dźwięku. Urządzenia zewnętrzne możemy podłączać do niego tylko przewodowo, za pośrednictwem gniazda USB lub AUX. Mogą to być zarówno odtwarzacze MP3, jak i pendrive’y, czy dyski twarde. Ponadto radio może nam posłużyć również jako ładowarka do telefonu, dzięki funkcji szybkiego ładowania przy natężeniu do 1000mA. Audiofile mają do wyboru sporo różnych opcji regulacji dźwięku, takie jak Bass Engine SQ, Tone Control, czy Loudness. Moc wyjściowa tego modelu to 4x50 W. Alpine UTE-8R również nie zostało wyposażone w odtwarzacz płyt CD. Sprawdź cenę!

Sony DSX-A400BT

Foto: Auto Świat

Czwarte miejsce zajmuje radioodtwarzacz Sony. Jak łatwo się domyślić, jest to bardzo podobny model pod względem funkcji do radia Pioneera i Kenwooda. Przede wszystkim każdy użytkownik doceni możliwość bezprzewodowego słuchania muzyki przez łączność Bluetooth, która daje też funkcjonalność zestawu głośnomówiącego. Zewnętrzny odtwarzacz MP3 bez Bluetootha możemy podłączyć za pośrednictwem AUX lub gniazda USB, które jest kompatybilne z urządzeniami Apple. Dodatkową i bardzo ciekawą funkcją jest zastosowanie w tym modelu NFC, które umożliwia nawiązanie połączenie z radioodtwarzaczem poprzez zbliżenie do niego smartfona. Maksymalna moc wyjściowa tego modelu wynosi 4 x 55 W. Sprawdź cenę!

Vordon HT-4.1MP

Foto: Auto Świat

Ostatnie miejsce naszego zestawienia to dość zaskakujący i wyróżniający się model od firmy Vordon. Wyposażony został w gniazdo USB, AUX oraz gniazdo na karty SD. Dodatkowo możemy też słuchać muzyki bezprzewodowo za pośrednictwem łączności Bluetooth. Co ciekawe w zestawie otrzymujemy też oddzielny mikrofon do umieszczenia go w dogodnym miejscu w samochodzie, aby prowadzić rozmowy przez funkcję zestawu głośnomówiącego. Ten model wyróżnia jeszcze możliwość podłączenia opcjonalnej kamery cofania, który wyświetlany jest na 4,1 - calowym wyświetlaczu radia. Producent słusznie zaznacza, że niewiele jest radioodtwarzaczy samochodowych 1-DIN z możliwością podpięcia kamery. Sprawdź cenę!