Płacę stałą ratę i nic mnie nie interesuje” - to luksus, za który warto zapłacić. A ile trzeba zapłacić, sprawdzamy to na kilku przykładach. Jest co sprawdzać, bo z prostej arytmetyki wynika, że dając komuś nowe drogie auto za 1000 zł miesięcznie, trudno wyjść na swoje.

Samochód elektryczny: czy jazda się opłaca? Popularność takich pojazdów rośnie, ale ciągle są mało znane od strony eksploatacji, a na ich temat krąży wiele „legend”. Opisujemy, jakie są fakty, i liczymy, czy to się opłaca.

Czyste wtryski bez demontażu? Dodatki wlewane do baku pomogą tylko lekko zabrudzonym końcówkom. Gdy wtryski już naprawdę ledwo zipią, sytuację może uratować jedynie podanie chemii z zewnątrz. Efekty? Potrafią być zadziwiająco dobre.

Zasilanie gazowe: czy to się opłaca? Posiadanie takiego auta to spora frajda, ale i niemały wydatek. Jeżdżąc Toyotą z zasilaniem LPG i CNG, zastanawiamy się, czy to dobre sposoby na zmniejszenie wydatków ponoszonych na paliwo.

Serwis poza ASO. Zgodnie z obowiązującymi przepisami producent lub importer auta nie ma prawa cofnąć gwarancji za to, że jest ono serwisowane poza siecią autoryzowanych warsztatów. To nie znaczy, że nie spróbuje tego zrobić, jeśli tylko użytkownik da mu najmniejszy pretekst.

Sprawdź auto po mechaniku. Zaufanie jest dobre, ale kontrola bywa lepsza. Mechanikom, nawet tym najbardziej zaufanym i doświadczonym, też zdarzają się niedoróbki i pomyłki. Im wcześniej je zauważymy, tym łatwiej będzie można sobie z nimi poradzić.

Nowe przepisy drogowe: co się zmieniło, co zmieni się wkrótce. Polski obywatel, który chce być w zgodzie z przepisami, musi uczyć się przez cały czas, bo nasi politycy regularnie majstrują w prawie. Niektóre z nowych przepisów oznaczają zmiany na lepsze, inne mogą sprawić, że jazda będzie droższa.

Czy układy start-stop mają sens? Większość nowych modeli aut pojawiających się w ciągu ostatnich lat na rynku europejskim była faktycznie wyposażona w układy automatycznego wyłączania silnika podczas postoju. Jak działają i dlaczego ich popularność może wkrótce nieco osłabnąć?

Mniejsza o fotelik. Ważne, jak jest zapięty. Nie musisz wydawać fortuny na foteliki dla dzieci, bo kluczowy jest nie sam fotelik, tylko jego prawidłowy montaż. Z niektórych amerykańskich badań wynika, że ponad 70 proc. fotelików jest zainstalowanych bądź używanych nieprawidłowo. O co w tym chodzi, jak można się pomylić?

Foto: Auto Świat

To tylko wybrane tematy z najnowszego wydania miesięcznika „Auto Świat Poradnik” 8/2018, który dostępny jest w sprzedaży od 9 sierpnia 2018 roku.

Zapraszamy do lektury!