Auto Świat Porady Ceny paliw w Europie: do tych krajów lepiej jechać z pełnym bakiem

Ceny paliw w Europie: do tych krajów lepiej jechać z pełnym bakiem

Różnice w cenach paliw na stacjach w różnych krajach Europy są większe, niż myślisz, a Polska wciąż należy do państw z relatywnie tanim paliwem. Jadąc przez kilka krajów, przy odpowiednim rozplanowaniu tankowań, można sporo zaoszczędzić. A przecież na urlopie są przyjemniejsze sposoby wydawania pieniędzy niż przepłacanie za paliwo.

Stacja paliw Eni we Włoszech
Stacja paliw Eni we WłoszechWalter Cicchetti / Shutterstock
  • Różnice w cenach paliw między krajami mogą sięgać kilku złotych na litrze
  • Tankowanie jest najdroższe w Danii, Holandii i Szwajcarii
  • Poza Polską najmniej zapłacimy m.in. w Bułgarii, Słowenii, Czechach i Chorwacji
  • Płacąc kartą płatniczą z polskiego banku, warto sprawdzić, jaka będzie prowizja za transakcję w innej walucie i po jakim kursie będzie przeliczana jej kwota. Często na wyjazd opłaca się założyć nową kartę albo płacić gotówką

Jeżdżąc po Polsce, często zwracamy uwagę na różnice w cenach paliw między poszczególnymi stacjami rzędu kilkudziesięciu groszy na litrze. To "pikuś" przy różnicach, jakie zdarzają się w przypadku cen paliw między poszczególnymi krajami! Tu mogą one sięgać nawet równowartości 2-3 złotych na jednym litrze. Niekiedy są one tak duże, że prowadzą do "turystyki paliwowej" – tak było np. w Polsce przed wyborami, kiedy zależne od ówczesnego rządu podmioty, w ramach "kiełbasy wyborczej" utrzymywały zaniżone ceny paliw na stacjach, z których korzystali m.in. Niemcy, Czesi i Słowacy przyjeżdżający do nas często tylko po to, żeby zatankować.

Z dostępnością gazu (LPG) w Europie bywa różnie – są kraje, w których takich stacji jest niewiele. Może być potrzebna przejściówka
Z dostępnością gazu (LPG) w Europie bywa różnie – są kraje, w których takich stacji jest niewiele. Może być potrzebna przejściówkaAuto Bild

Przy dłuższych, międzynarodowych trasach, w zależności od tego, jak rozplanujemy punkty tankowania, możemy zaoszczędzić tyle, że np. wystarczy na dobry obiad albo inne przyjemności. Z oszczędzaniem nie można też przesadzić, bo może to przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego.

  • Nie warto wyjeżdżać paliwa do niemal ostatniej kropelki, próbując dojechać do tańszej stacji – po pierwsze, to szkodliwe dla auta i zwiększa ryzyko usterek, a po drugie, jeśli źle oszacujemy zasięg, to wezwanie pomocy drogowej z paliwem i ewentualnie konieczność odpowietrzenia układu paliwowego, będą kosztowały znacznie więcej, niż dałoby się na tankowaniu zaoszczędzić.
  • Trzeba brać pod uwagę realia panujące w innych krajach – jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni do gęstej sieci stacji tankowania, działających zwykle w trybie 24/7, co w wielu innych europejskich państwach wcale nie jest oczywistością, szczególnie poza głównymi trasami.
  • Paliwo na stacjach zlokalizowanych przy autostradach, w pobliżu przejść granicznych czy w miejscowościach turystycznych z reguły jest wyraźnie droższe niż na innych stacjach w danym kraju.
  • Wciąż popularny w Polsce gaz LPG jest w niektórych krajach oferowany tylko na nielicznych stacjach. Z zatankowaniem gazu problem możemy mieć np. w Danii.
  • W niektórych krajach nawet na tej samej stacji mogą obowiązywać różne ceny tego samego paliwa, np. w zależności od tego, czy zdecydujemy się na samodzielne tankowanie, czy skorzystamy z pomocy pracownika stacji. To norma np. we Włoszech.
  • Zastanów się, jak i czym płacisz na stacji. Sprawdź warunki, jakie oferuje twój bank, jaką prowizję pobiera operator za płatności kartą w danej walucie. Czasem lepiej zapłacić gotówką.
  • Jeszcze większe różnice niż na stacjach, paliw występują na stacjach ładowania aut elektrycznych.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Średnie ceny paliw w Europie

Różnice w cenach paliw zależą głównie od polityki podatkowej poszczególnych państw, ale też i od lokalnych wymogów wobec operatorów stacji. Uwaga! Ceny w tabeli to wartości uśrednione, wzdłuż uczęszczanych tras z reguły jest drożej.

Ceny paliw w euro
Kraj Benzyna 95 okt. (w zależności od kraju E10 lub E5) Olej napędowy
Polska 1,49 (6,46 zł) 1,51 (6,49 zł)
Austria 1,62 1,62
Belgia 1,68 1,75
Bułgaria 1,36 1,36
Chorwacja 1,50 1,54
Czechy 1,53 1,48
Dania 2,07 1,79
Francja 1,85 1,72
Grecja 1,90 1,66
Holandia 2,01 1,75
Luxemburg 1,58 1,53
Niemcy 1,78 1,68
Portugalia 1,74 1,59
Słowacja 1,62 1,54
Słowenia 1,46 1,47
Szwajcaria 1,93 1,96
Szwecja 1,63 1,62
Węgry 1,56 1,59
Włochy
Źródło danych: ADAC/e-petrol
Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków