- Prawo do wyprzedzania bezpośrednio przed przejściem albo na przejściu dla pieszych zależy od obecności, albo braku w tym miejscu sygnalizacji świetlnej
- Przepisy nie określają precyzyjnie, co to znaczy "bezpośrednio przed"
Jeśli w kierunku, w którym jedziemy, prowadzi tylko jeden pas ruchu, wyprzedzanie zawsze jest intencjonalne: aby wyprzedzić, trzeba na chwilę wyjechać na pas ruchu do jazdy w przeciwnym kierunku, przyspieszyć, wyprzedzić, wrócić na swój pas ruchu. Zupełnie inaczej jest, gdy podążamy drogą z więcej niż jednym pasem ruchu w jednym kierunku: aby wyprzedzić, wcale nie trzeba przyspieszać, wystarczy, że kierowca jadący przed nami jedzie nieco wolniej niż my. Wówczas, prędzej czy później, dojdzie do wyprzedzenia. Na dobrą sprawę bywa i tak, że wystarczy, iż jeden kierowca zwolni, by w rezultacie ten drugi – jadący pasem obok – stał się wyprzedzającym wbrew swojej intencji. Praktyka zna wiele przypadków, gdy ten, który niechcący wyprzedził inny pojazd w nieodpowiednim momencie, dostał słony mandat.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych: kiedy wolno to zrobić, a kiedy nie?
Wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych jest zasadniczo zabronione, jest jednak wyjątek, który w praktyce pojawia się bardzo często. Przepis brzmi:
Tu trzeba wyjaśnić, co to jest "ruch kierowany". Otóż ruch jest kierowany wtedy, gdy kieruje nim upoważniona osoba, np. policjant. Ale także wtedy ruch jest kierowany, jeśli na skrzyżowaniu czy przejściu dla pieszych działa sygnalizacja świetlna, która "kieruje ruchem":
O ile kierowanie ruchem przez policjanta czy inną upoważnioną osobę zdarza się rzadko, to sygnalizacja świetlna na przejściach dla pieszych to rzecz zupełnie normalna, wręcz pospolita.
A zatem: jeśli na przejściu dla pieszych działa sygnalizacja świetlna, to wyprzedzanie przed tym przejściem i na nim jest w porządku. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej i nie ma osoby kierującej ruchem, wyprzedzać tuż przed przejściem i tym bardziej na przejściu nie wolno.
Mandat za wyprzedzanie przed przejściem należy do najwyższych
Taryfikator zalicza wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych do najgroźniejszych wykroczeń:
– gdzie 3000 zł należy się kierowcy, który dopuścił się takiego wykroczenia po raz drugi lub kolejny.
Pozostaje dla porządku przytoczyć definicję wyprzedzania zawartą w Kodeksie drogowym:
Na marginesie: jeśli ktoś stanie przed przejściem, aby przepuścić pieszych i przejedziemy obok niego, to nie będzie to już wyprzedzanie, tylko omijanie. Kara jest jednak ta sama: 1500/3000 zł i 15 punktów karnych.
Co to znaczy wyprzedzać "bezpośrednio przed przejściem"?
Na to nie ma dobrej odpowiedzi, bo z jednej strony "bezpośrednio przed" oznacza "naprawdę blisko przejścia", a z drugiej policjanci często bardzo rozszerzają to pojęcie – bywa, że do nieprzyzwoitości. Przykładów w sieci nie brakuje, a oto jeden z nich:
Bezpiecznie jest przyjąć, że jeśli wyprzedzany pojazd nie zasłania nam widoku na przejście i jego bezpośrednie otoczenie, wykroczenia nie popełniamy. Jeśli ryzykujemy, że ktoś wejdzie na przejście, zasłonięty przez wyprzedzany pojazd – wtedy bez wątpienia jesteśmy winni.
Jak widać na powyższym filmiku, nadużycia ze strony funkcjonariuszy zdarzają się, dlatego nie tylko warto mieć kamerę, lecz także czasem należy zrobić użytek z nagrania.