Namalowaną na jezdni białą linię w postaci zygzaka, czyli poziomy znak P-17, przeważnie spotykamy w miastach. W rzeczywistości stosowana jest również na pozamiejskich odcinkach dróg. Co ona oznacza?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Oznakowanie poziome P-17 to linia przystankowa, która wyznacza na jezdni miejsce przystanku tramwajów (bez wysepki), autobusów, trolejbusów lub innych pojazdów, które wykonują odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Linia P-17 nie jest obligatoryjna i towarzyszy znakom pionowym D-15 "przystanek autobusowy", D-16 "przystanek trolejbusowy" lub D-17 "przystanek tramwajowy".

Linia przystankowa P-17 Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Linia przystankowa P-17

Co ważne, na całej długości wymalowanego na jezdni zygzaka obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdu innego niż ten upoważniony do zatrzymania się na danym przystanku. Złamanie tego zakazu wiąże się z mandatem w wysokości 100 zł oraz jednym punktem karnym.

W myśl przepisów oznakowanie poziome P-17 powinno mieć długość nie mniejszą niż 30 metrów i być dostosowane do częstotliwości równoczesnego zatrzymywania się kilku pojazdów. Długość znaku nie może jednak przekraczać 60 metrów. W przypadku przystanków tramwajowych linia powinna mieć długość taką, jaką ma najdłuższy skład tramwajowy wykorzystywany w danym mieście.