Obecnie obowiązujące zmiany w przepisach dla kierowców obowiązują od maja 2022 roku, choć tak naprawdę zdecydowaną większość z tych zmian wprowadzono dwa lata wcześniej. Nowe zapisy prawne zostały ujęte w ustawach i rozporządzeniach związanych z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego. Ich najbardziej namacalnym efektem był choćby nakaz noszenia maseczek w szpitalach czy aptekach. Zmian dla kierowców też było bardzo wiele, o czym można było przekonać się (i wciąż można) w wydziałach komunikacji. Od 1 lipca wracają stare porządki.

Zmiany w prawach jazdy od 1 lipca 2023

1 lipca lepiej sięgnąć po swoje prawo jazdy i sprawdzić jego termin ważności. Przepisy obowiązujące od trzech lat sprawiały, że dokument przeterminowany wciąż uprawniał do prowadzenia pojazdów. Od 1 lipca się to zmieni. Będziemy mieli 60 dni na wyrobienie nowego dokumentu, jeśli od kwietnia 2020 do 1 lipca 2023 okres ważności prawa jazdy upłynął. Dlaczego?

18 kwietnia 2020 r. weszły w życie przepisy związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dotyczyły one przedłużenia ważności:

  • prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy);
  • pozwolenia na kierowanie tramwajem;
  • zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;
  • świadectwa kierowcy;
  • legitymacji instruktora nauki jazdy;
  • legitymacji egzaminatora;
  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);
  • uprawnień do kierowania pojazdami;
  • wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostawały, pozostają ważne do 60 dni po 1 lipca 2023 r. Dlaczego? Bo 1 lipca formalnie zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Przeczytaj koniecznie: W tę sobotę wejdzie w życie wiele zmian dla kierowców. Wśród nich kilka bardzo ważnych

Lepiej już dziś zerknąć do prawa jazdy i sprawdzić, czy w ciągu ostatnich trzech lat nie upłynął jego termin ważności. Foto: DarSzach / Shutterstock
Lepiej już dziś zerknąć do prawa jazdy i sprawdzić, czy w ciągu ostatnich trzech lat nie upłynął jego termin ważności.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Zawieszony był też (i jeszcze przez kilka tygodni pozostanie) obowiązek wykonywania szkoleń okresowych w transporcie drogowym. Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe jeszcze przez niecałe trzy miesiące nie będą zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

WAŻNE: To, że zgodnie z przepisami przeterminowane prawo jazdy pozwala na legalne poruszanie się po krajowych drogach w momencie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, nie oznacza, że to samo dozwolone jest za granicą. Planując wyjazd do innego kraju musisz posiadać ważne prawo jazdy.

Zmiany w badaniach technicznych i rejestracjach pojazdów

Kierowcy, którzy leczyli się w związku z zarażeniem COVID-19, mieli wydłużony czas na zrobienie badania technicznego. Jeśli termin ważnego badania upływał w chwili leczenia, można było udać się do stacji diagnostycznej po jego upływie i bez konsekwencji dokonać obowiązkowego przeglądu. 1 lipca przepis ten zostanie zniesiony - wrócą stare, przedpandemiczne porządki.

1 lipca zmieni się coś jeszcze - skrócony zostanie czas, jaki będziemy mieli na zarejestrowanie i zgłoszenie zakupu samochodu. Wizyt w wydziale komunikacji nie trzeba już będzie umawiać telefonicznie czy przez internet, ale na dokonanie formalności będziemy mieli nie 60 tylko 30 dni. Kara dla spóźnialskich wyniesie od 200 do 1000 zł.

Przeczytaj też: Uwaga na tę propozycję w warsztacie. To tani, ale najgorszy pomysł na serwis klimy

Warto pamiętać, że w wielu zapisach dotyczących zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzono tzw. przepisy przejściowe, na przykład trzech miesięcy czy sześciu miesięcy, które dają czas na przystosowanie się do zmian. Jest tak chociażby w przypadku wspomnianych praw jazdy (60 dni od 1 lipca na wyrobienie nowych dokumentów, jeśli stare uległy przedawnieniu).