Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Prawo > Światła w samochodzie. Polskie przepisy a praktyka

Światła w samochodzie. Polskie przepisy a praktyka

Od kilkunastu lat, w Polsce obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę. Na naszych drogach pojawia się coraz więcej samochodów, w których światła włączają się automatycznie – niestety, nie zawsze są to światła odpowiednie do aktualnych warunków. Od 2011 roku wszystkie nowe modele muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej, które zazwyczaj włączają się domyślnie.

Światła przeciwmgielne
Światła przeciwmgielneŹródło: Shutterstock / Best Auto Photo
  • W Polsce obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę
  • Nowe modele samochodów muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej
  • Niedostosowane automatyczne światła oraz nadużywanie świateł do jazdy dziennej stanowią zagrożenie na drogach
  • Ważne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które nie oślepia innych uczestników ruchu

Wiele pojazdów ma na pokładzie czujniki zmierzchu, które w warunkach niedostatecznej widoczności powinny automatycznie przełączyć oświetlenie ze świateł do jazdy dziennej na światła mijania, ale często, np. podczas mgły lub niewielkiej mżawki, nie reagują one prawidłowo. Tymczasem światła w samochodzie do jazdy dziennej używane po zmroku, w deszczu lub we mgle ze względu na specyficzną geometrię oślepiają jadących z przeciwka, a jednocześnie bardzo słabo świecą na drogę. Nie jest to jednak jedyny problem – ponieważ wraz z nimi nie działają tylne światła pozycyjne, jesteśmy gorzej widoczni dla jadących z tyłu. Nadużywanie świateł do jazdy dziennej to jeden z najbardziej typowych błędów – kierowca tak oświetlonego auta często nie ma pojęcia, że powoduje zagrożenie, a przynajmniej, że jest uciążliwy dla innych.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Rożne rodzaje świateł - jak i kiedy używać?

Poniżej podajemy podstawowe zasady dotyczące korzystania ze świateł na polskich drogach. Uwaga! Przed wyjazdem za granicę lepiej sprawdźcie tamtejsze wymogi – nawet w krajach Unii Europejskiej występują w tej kwestii zróżnicowane uregulowania.

  • Światła mijania: jeździmy na nich obowiązkowo przez całą dobę z wyjątkiem czasu, gdy używamy świateł do jazdy dziennej lub drogowych. Uwaga! Podczas holowania innego auta w pojeździe holującym muszą być włączone światła mijania, światła do jazdy dziennej nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza nie wystarczą. Z kolei w aucie holowanym powinny być włączone światła pozycyjne, a nie np. awaryjne.
  • Światła drogowe (długie): używamy ich łącznie ze światłami mijania lub zamiast nich na nieoświetlonych drogach w czasie od zmierzchu do świtu – pod warunkiem że nie oślepimy innych kierowców lub kolumn pieszych. Wbrew obiegowej opinii można ich używać też w terenie zabudowanym.
  • Światła do jazdy dziennej: można z nich korzystać wyłącznie w czasie od świtu do zmierzchu i tylko w warunkach dobrej przejrzystości powietrza.
  • Przednie światła przeciwmgłowe: są nieobowiązkowe, można ich używać w czasie zmniejszonej przejrzystości powietrza (łącznie albo zamiast świateł mijania); opcjonalnie na krętej drodze, oznaczonej odpowiednimi znakami (tabliczka T-5 "droga kręta").
  • Tylne światła przeciwmgłowe: są obowiązkowym wyposażeniem auta, ale używamy ich opcjonalnie, gdy widoczność spada poniżej 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący ma obowiązek natychmiast je wyłączyć.
  • Kierunkowskazy: sygnalizujemy nimi nie skręt, lecz zamiar skrętu lub zmiany pasa ruchu.

Przeczytaj też:

Kierowcy nadużywają świateł

Przepisy dopuszczają stosowanie świateł przeciwmgłowych, ale nie są one obowiązkowe, nawet jeśli widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Nie warto tego robić w gęstym ruchu, np. w korku. W niektórych krajach, m.in. w Niemczech, z włączonym tylnym światłem przeciwmgłowym nie wolno przekraczać 50 km/h.

Jak wybrać właściwe światła?

Elementy oświetlenia w samochodzie muszą być homologowane. Uwaga! W reflektorach fabrycznie przystosowanych do żarówek halogenowych nie wolno montować lamp ksenonowych ani diod LED – nawet jeśli z takim źródłem światła parametry oświetlenia drogi są zgodne z obowiązującymi wymogami. To grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Wybrane kary za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie

Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł/2 pkt
Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych 100 zł
Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza 100 zł/2 pkt
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 200 zł/4 pkt
Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł/2 pkt
Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 zł/4 pkt
Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł/3 pkt
Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł/3 pkt
Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł/2 pkt
Umieszczanie w pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne 200 zł

Światła w samochodzie — naszym zdaniem

Właściwe oświetlenie to takie, które nie tylko zapewnia dobrą widoczność, lecz także nie oślepia ani nie wprowadza w błąd innych uczestników ruchu. Niestety, egoistów na drogach nie brakuje.

Światła to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Reflektory w samochodzie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Odpowiednie oświetlenie pozwala kierowcy na lepszą widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, mgła czy śnieg, oraz w nocy. Dobrej jakości reflektory nie tylko poprawiają widoczność drogi i potencjalnych przeszkód, ale również sprawiają, że pojazd jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kolizji i wypadków, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków