Odmowa przyjęcia mandatu: kiedy ma to sens?

  • Po zaostrzeniu kar dla kierowców mandat pozostaje formą grzywny, na którą ukarany musi się zgodzić
  • Funkcjonariusz, który stwierdził wykroczenie, nie musi wystawić mandatu – może poprzestać na pouczeniu albo stwierdzić, że sprawca powinien być ukarany przez sąd
  • Mandat staje się prawomocny z chwilą przyjęcia go – anulować można go tylko w wyjątkowych przypadkach
  • Mandat przyjęty za spowodowanie kolizji oznacza jednocześnie przyjęcie finansowej odpowiedzialności za skutki tego zdarzenia
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Mandat – w teorii – jest formą ukarania korzystną zarówno dla sprawcy wykroczenia, jak i organu, który nakłada karę. Dla sprawcy jest korzystny, bo co do zasady powinien być karą nie wyższą, a często niższą niż ta, którą można dostać w wyniku postępowania przed sądem. Mandat to minimum formalności, brak konieczności "chodzenia po sądach", brak dodatkowych kosztów, minimum stresu. Jednocześnie poprzestanie na ukaraniu sprawcy mandatem jest w interesie "karzącej ręki władzy", bo to minimum formalności i kosztów.
Autor Maciej Brzeziński
Pasjonat technologii, prywatnie także zapalony kolarz
Pokaż listę wszystkich publikacji

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Odpowiedź na pytanie przygotowana przez Onet Czat z AI:
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie później.
Wyczerpałeś dzienny limit konwersacji z Onet Czatem z AI. Spróbuj ponownie jutro. Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z treści na Onecie!