Pierwszym z czynników, które mają wpływ na wysokość spalania, są uwarunkowania techniczne. Przykłady? Kierowca powinien wyrzucić z bagażnika wszystkie, zbędne przedmioty. Te dodatkowo obciążają pojazd w trakcie jazdy. Być może różnica w zapotrzebowaniu na paliwo na pierwszy rzut oka jest niewielka, jednak po zsumowaniu kilku lat eksploatacji z pewnością zyska na znaczeniu.

Poza tym niezwykle ważna jest regularna kontrola ciśnienia w oponach. Właściwie napompowane koła odpowiadają za powstawanie optymalnych oporów toczenia i mniej obciążają jednostkę napędową. Zaraz za oporami toczenia kluczem do sukcesu są opory aerodynamiczne. Aby je zdecydowanie zmniejszyć, wystarczy zamknąć szyby i szyberdach oraz zaraz po użyciu zdemontować bagażnik dachowy lub boks na bagaże.

Miej plan i myśl z wyprzedzeniem

Jednym z najważniejszych założeń ekojazdy także w samochodach hybrydowych jest planowanie, a nie reagowanie na warunki ruchu. Kierowca powinien uważnie obserwować otoczenie i analizować sytuację na drodze. Dzięki temu uniknie szczególnie niekorzystnego nagłego przyspieszania i hamowania oraz będzie mógł ustalić trasę w taki sposób, aby ominąć korki. Kolejny postulat dotyczy jazdy nie tylko z przepisową, ale przede wszystkim stałą prędkością. To pomijając wpływ na wysokość spalania sprawi, że prowadzący nie narazi się na możliwość otrzymania mandatu.

Drugi i równie szeroki blok porad dotyczy specyfiki jazdy samochodem o napędzie hybrydowym. Jego kierowca powinien przede wszystkim zaznajomić się i zaprzyjaźnić z interfejsem pracy układu. To nie tylko zmyślny gadżet służący do chwalenia się przed kolegami z pracy, ale w pierwszej kolejności program pozwalający jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę pracy napędu. To dzięki jego wskazaniom kierowca będzie mógł dopracować technikę jazdy tak, aby ta optymalnie wykorzystywała możliwości jednostki hybrydowej.

Podstawowe rady? Przez maksymalnie długi czas utrzymuj auto w trybie elektrycznym. To on gwarantuje zerowe spalanie i zerową emisję CO2. Przez resztę czasu korzystaj z trybu Eco, który pozwala komputerowi na obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną i benzynę. Dla przykładu osłabiana jest siła pracy klimatyzacji oraz opóźniana jest reakcja na mocniejsze wciśnięcie pedału gazu przez kierowcę. Najmniej optymalny z uwagi na ekologiczny charakter jest tryb Power. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie pełnych możliwości silnika spalinowo-elektrycznego, ale wyraźnie zwiększa się zapotrzebowanie na paliwo i emisja dwutlenku węgla.

Akumulatory - ładuj je zawsze wtedy gdy masz taką możliwość

Wydłużanie czasu jazdy na zasilaniu elektrycznym oznacza nie tylko utrzymywanie niższej prędkości (takiej w zakresie której silnik elektryczny pracuje), ale także dbanie o maksymalne naładowanie akumulatorów. Jednym z ważniejszych sposobów na uzupełnianie zapasów prądu jest umiejętne zwalnianie. Hybryda może odzyskać maksymalną ilość energii w sytuacji, w której kierowca zaczyna hamować wcześnie i delikatnie.

Dodatkowo pod żadnym pozorem podczas jazdy w korku nie należy wrzucać biegu neutralnego. On wyklucza generowanie prądu i sprawia wręcz, że bateria wyładowuje się! Optymalnym rozwiązaniem nie jest także długotrwała jazda na biegu do hamowania silnikiem. O ile w trakcie zjazdu ze wzniesienia pomoże on maksymalnie doładować baterię, o tyle w mieście zbędnie obciąży silnik, a tym samym nie będzie miał wiele wspólnego z oszczędnością.

Złota zasada eksploatacji hybryd głosi: nie marnuj energii elektrycznej i mechanicznej. Osoba prowadząca samochód wyposażony w napęd spalinowo-elektryczny musi się starać utrzymywać stałą prędkość. W zrealizowaniu celu pomaga m.in. tempomat, który sam w sobie charakteryzuje się niskim poborem prądu. Kluczem do sukcesu jest również wyłączenie wszystkich, zbędnych odbiorników energii elektrycznej. W sytuacji, w której w trakcie jazdy włączona jest klimatyzacja, warto włączyć obieg zamknięty minimalizujący straty.

Zasady właściwego korzystania z samochodów o napędzie spalinowo-elektrycznym nie są specjalnie skomplikowane. W efekcie o ich wprowadzeniu w życie spokojnie może pomyśleć praktycznie każdy kierowca. Jaki będzie skutek? Przede wszystkim zyska środowisko i portfel. Oszczędności poczynione na paliwie zwiększą wskaźnik zwrotu inwestycji i spowodują, że zakup hybrydy w większym stopniu usatysfakcjonuje właściciela.