Choć nakładanie wosku bywa zajęciem czasochłonnym, to warto poświęcić mu raz na jakiś czas dłuższą chwilę. Regularne woskowanie auta pozwoli utrzymać żywą barwę lakieru, nie dopuszczając do jego utleniania i blaknięcia, czy matowienia. Samochód będzie nie tylko cieszył nasze oko błyszcząc w słońcu jak nowy, ale przede wszystkim jego wartość przy ewentualnej odsprzedaży może być nawet o kilka tysięcy złotych wyższa, niż porównywalnego modelu z zaniedbaną karoserią. Poza tym odpowiednio zabezpieczony lakier jest łatwiejszy do umycia i bardziej odporny na palące słońce czy siarczyste mrozy.
Woskowanie auta na mokro
Przeczytaj też:
Woskowanie auta kojarzy się najczęściej z mozolnym nakładaniem pasty i polerowaniem tak długo, aż ręce odmówią nam posłuszeństwa. Na szczęście dzisiaj mamy do wyboru wiele produktów nowej generacji, tak zwany "wosk na mokro". Na umyty samochód wystarczy nanieść niewielką ilość wosku. W zależności od rodzaju wosk przeznaczony jest do nakładania na mokrą lub suchą powierzchnię. Najłatwiej stosować wosk na mniejsze powierzchnie - drzwi, maskę, dach. Wosk nabłyszcza lakier i chroni go przez czynnikami zewnętrznymi, przywraca także naturalny połysk i barwę.
Jak woskować samochód?
Wystarczy rozprowadzić produkt, a następnie wypolerować mikrofibrą do elementów zewnętrznych. Jeżeli używasz wosku w postaci pasty lub mleczka, przed woskowaniem dobrze jest zabezpieczyć specjalnym preparatem elementy plastikowe (zwłaszcza czarne), dzięki czemu łatwo będzie później usunąć resztki wosku. Unikaj woskowania samochodu w pełnym słońcu lub na rozgrzanym lakierze. Dbanie o stan lakieru i pielęgnację nadwozia jest może pracochłonne, ale czas poświęcony nałożeniu odpowiednich, wysokiej jakości preparatów ochronnych nie pójdzie na marne. Nakłady czasu i pieniędzy zwrócą się w postaci dobrej kondycji powłoki lakierniczej przez długie lata oraz wyższej ceny samochodu przy jego odsprzedaży.