System oszczędzający paliwo oparty jest na koncepcji koła zamachowego i nazywa się Flywheel KERS. Wspomniane koło zamachowe umieszczone jest przy tylnej osi samochodu.

Jak działa ten system? Kiedy kierowca zdejmuje nogę z pedału gazu, energia hamowania zostaje użyta do wprawienia w ruch koła, które kręci się z szybkością dochodzącą do 60 tys. obrotów na minutę. Wciśnięcie pedału gazu powoduje wykorzystanie energii wirującego dysku, która za pośrednictwem specjalnej przekładni przenosi siły napędowe na tylne koła.

To rozwiązanie, w połączeniu z systemem start-stop, który unieruchamia silnik podczas postoju, daje duże oszczędności paliwa, ponieważ przy ruszaniu spod świateł, a także już po rozpędzeniu się auta, możliwa jest jazda z wykorzystaniem wyłącznie energii pochodzącej z wciąż wirującego koła zamachowego.

System najlepiej sprawdza się w ruchu miejskim, gdzie postoje są stosunkowo krótkie. Wówczas nawet 50 proc. jazdy odbywa się bez uruchamiania silnika. Koło, mimo swojej dużej bezwładności i faktu, że dla zmniejszenia strat energii porusza się w próżni, w końcu się przecież zatrzyma, a wtedy nie obejdzie się bez uruchomienia jednostki spalinowej.

Ale to jeszcze nie koniec korzyści. Flywheel KERS oznacza nie tylko oszczędność paliwa, ale również poprawę osiągów. System KERS dając kierowcy dodatkowe 80 KM, pozwala przyspieszać samochodowi z silnikiem czterocylindrowym tak, jak model z silnikiem sześciocylindrowym. Inżynierowie Volvo testowali system na modelu S60 napędzanym właśnie czterocylindrowym silnikiem. Co prawda szczegóły techniczne i parametry jednostki nie zostały ujawnione, ale przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 5,5 sekundy to wynik bardziej niż imponujący dla motoru o tej liczbie cylindrów.

Co więcej, takie rozwiązanie jest lżejsze, tańsze i bardziej przyjazne w użytkowaniu, niż konwencjonalne hybrydy spalinowo-elektryczne. Czy to oznacza, że już niebawem czeka nas prawdziwa rewolucja? Volvo planuje obecnie dalsze testy na kolejnych modelach, a w dalszej perspektywie produkcję na szeroką skalę.

Przypomnijmy, że Volvo pracuje nad wspomaganiem napędu za pomocą koła zamachowego już od lat 80. minionego stulecia, kiedy to pierwszy tego typu system zamontowany został w modelu 260. Wtedy jednak do produkcji koła zamachowego użyto stali, przez co było ono bardzo ciężkie. Obecnie najważniejszy element produkowany jest z włókna węglowego, ma średnicę 20 cm i waży zaledwie około 6 kg.