Wybierz samochód

Rover

Rover

Rover – brytyjska marka samochodowa. Została założona w 1883 roku przez Johna K. Stanleya i Wiliama Suttona.

Historia firmy zaczęła się od produkcji tricyklów i rowerów. To właśnie marce Rover zawdzięczamy dzisiejszy model rowerów, ponieważ w 1885 roku wypuścił na rynek pierwszy rower z napędem przenoszonym łańcuchem na tylne koło.

W 1901 roku firma wyprodukowała swój pierwszy samochód – model 8. Potem brytyjscy konstruktorzy zajmowali się także produkcją motocykli. W trakcie II wojny światowej w fabrykach Rovera powstawały silniki i ramy lotnicze.

W latach 1948-1975 właścicielem marki był Land Rover, a sam Rover w 1967 roku stał się częścią Leyland Motor Corporation. Przed przejęciem przez BMW w 1994 roku, Rover należał jeszcze do Austin Rover Group. Zmianom właścicieli nie było końca, a w 2000 roku Rover wszedł w skład grupy MG Rover.

Niestety kiepska kondycja finansowa spowodowała, że w 2005 roku brytyjska marka ogłosiła upadłość. Prawa do marki wykupił indyjski koncern Tata Motors, a prawa do produkcji modeli 25 i 75 wykupiło chińskie przedsiębiorstwo Shanghai Automotive Industry Corporation.

Od 2006 roku samochody Rover 75 są produkowane w zmodernizowanej formie jako Roewe 750.

Rover - modele

Rover - powiązane artykuły