Wybierz samochód

Volkswagen Up

Volkswagen up!

Volkswagen up! to najmniejszy samochód osobowy produkowany przez niemiecki koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się na rynku w 2011 roku jako następca modelu Lupo. Up! powstał na bazie projektu NSF (New Small Family) wraz ze swoimi bliźniaczymi modelami – Skodą Citigo oraz Seatem Mii (jednak z całej trójki pojawił się jako pierwszy).

Samochód szybko został doceniony i zdobył tytuł World Car of the Year 2012. Od swoich braci, maluch Volkswagena różni się przede wszystkim pasem przednim oraz tylnym, gdzie wyróżnia się (pozornie) szklaną pokrywą bagażnika. Pozornie, ponieważ dolna jej część jest polakierowana w czarny kolor, który wraz z przyciemnioną tylną szybą tworzą swoistą całość. Oprócz tego stylistyka auta jest dosyć atrakcyjna – nadwozie ma kształt klina, a kilka ostrych linii dodaje autu tzw. „pazura”. Up!

Auto występuje zarówno w nadwoziu 3- jak i 5-drzwiowym. Rzecz jasna ta druga opcja zdecydowanie ułatwia zajmowanie miejsc w II rzędzie, i mimo iż z założenia auto to nie jest przyjazne pasażerom na tylnej kanapie, to w małym samochodzie dla ludu, nawet wyżsi pasażerowie nie będą zbytnio narzekać na brak miejsca, choć oczywiście dłuższe trasy w komplecie (4 osoby) nie są wskazane. Bagażnik oferuje przyzwoite 251 litrów pojemności, za po złożeniu tylnej kanapy, liczba ta rośnie do 951 litrów.

W 2016 roku przeprowadzono lifting auta, który przyniósł przede wszystkim nowy pas przedni, a także tylne światła oraz nową konsolę środkową.

Również pod maską zaszły zmiany. Obok dotychczasowej jednostki 3-cylindrowej o pojemności 1 litra i mocy 60 lub 75 KM, pojawił się nowy silnik (TSI), również 3-cylindrowy, również o pojemności 1 litra, lecz z turbosprężarką, generujący 90 KM. Moc przekazywana jest na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub przekładni półautomatycznej o tej samej liczbie przełożeń.

Głównymi rywalami Volkswagena up!-a są m.in. Hyundai i10, Kia Picanto oraz Renault Twingo.

Volkswagen up! - generacje

Volkswagen up! - powiązane artykuły