Kiedyś 3-cylindrowe silniki były głośne, niezbyt szybkie i instalowano je przede wszystkim w małych samochodach. Czasy się jednak zmieniają i obecnie motory tego typu są spotykane również w większych autach.

Żeby się dowiedzieć, jak to wszystko działa, porównaliśmy 12 samochodów z 3-cylindrowymi silnikami. W zestawieniu są zarówno starsze konstrukcje, jak i zupełnie nowe, nie brakuje małych modeli, kompaktów i crossoverów. Wszystkie samochody zostały przez nas szczegółowo sprawdzone i ocenione według czterech kategorii.

W każdej można było uzyskać maksymalnie 10 punktów. Jeśli chodzi o spalanie, to fabryczne wartości wahają się pomiędzy 3,5 l/100 km (Mini Cooper D) a 5 l/100 km (Ford Focus i Renault Captur).

W teście okazało się jednak, że najmniej spala Smart (5,1 l/100 km), a najwięcej – Citroën C4 (6,3 l/100 km). To pokazuje, że 3-cylindrowe silniki nadal za dużo palą, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że głównie mamy do czynienia z małymi autami. To oznacza, że jest jeszcze miejsce na kolejne oszczędności.