• 12-latek wjechał quadem w drzewo w Wronowie pod Lublinem
  • Podstawowe pytanie brzmi: kto dał mu pojazd do kierowania?
  • Aby legalnie prowadzić quada, trzeba mieć odpowiednie prawo jazdy
  • Czterokołowcem lekkim nie można jeździć bez uprawnień, nawet jeśli jest się osobą pełnoletnią

"12 -latek został przetransportowany do szpitala. Policjanci z KMP Lublin ustalają okoliczności zdarzenia" – brzmi rutynowy policyjny komunikat. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, policjanci będą szczegółowo ustalać, w jaki sposób doszło do utraty panowania przez kierującego nad pojazdem. To nie miałoby sensu, gdyż w tym przypadku podstawowe pytanie, na które policjanci muszą znaleźć odpowiedź, brzmi: "kto mu go dał?".

Quad to nie pojazd dla małych dzieci

Quad – formalnie czterokołowiec – to "pojazd samochodowy" inny niż motocykl i inny niż samochód osobowy. To nie jest także samochód ciężarowy. Czterokołowiec może służyć do przewozu osób i towarów. Istnieją czterokołowce "zwykłe" oraz "lekkie", przy czym op podziale na te dwie kategorie decyduje nie tylko masa.

To, co łączy obie kategorie czterokołowców, to fakt, iż aby jeździć legalnie takim pojazdem, trzeba mieć uprawnienia. Prawa jazdy na quada – bez względu na to, czy jest to zwykły czterokołowiec czy czterokołowiec lekki – nie może mieć 12-latek. To oznacza jednocześnie, że pomysł kupna takiego pojazdu na pierwszą komunię jest nie do końca trafiony.

Czterokołowiec "zwykły" i "lekki": na czym polega różnica?

O podstawowych cechach definiujących czterokołowce mówi Kodeks drogowy:

Dla porządku zauważmy, że mowa jest o masie własnej, a nie o dopuszczalnej masie całkowitej. I jeszcze jedna ważna definicja:

Wnosząc ze zdjęcia, w przypadku pojazdu prowadzonego przez 12-latka we Wronowie mamy do czynienia z czterokołowcem lekkim. Mimo to chłopak jest za młody, by legalnie na czymś takim jeździć.

Jakie prawo jazdy na quada i od jakiego wieku?

Aby jeździć czterokołowcem lekkim, trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM (to samo, które wymagane jest, aby jeździć na motorowerze) lub wyższej (może być A1, A2, A, B1, B, C, T i in.) Prawo jazdy kat. AM to najniższa kategoria prawa jazdy, która dostępna jest – za zgodą opiekunów – dla dzieci od 14 roku życia.

Aby jeździć zwykłym czterokołowcem ()nazywanym czasem umownie "ciężkim", trzeba mieć prawo jazdy kat B1 lub wyższej – B, C1, C, D1, lub D. Do kierowania "ciężkim" czterokołowcem nie wystarczy jednak prawo jazdy na motocykl.

Aby zdawać egzamin na prawo jazdy kat. B1, trzeba mieć zgodę rodziców i ukończone 16 lat.

Warto wiedzieć: czterokołowcem lekkim nie można jeździć "na dowód" – trzeba mieć prawo jazdy, nawet jeśli jest się osobą pełnoletnią.

Dziecko bez prawka na quadzie – kto płaci za szkody?

Każdy quad podlega obowiązkowi ubezpieczenia w zakresie OC i w przypadku, gdy szkodę spowoduje kierowca mający uprawnienia do kierowania tym pojazdem, obowiązek pokrycia szkód bierze na siebie ubezpieczyciel, właściciel pojazdu nie ponosi w związku z tym kosztów. Inaczej jest, gdy powierzymy quada dziecku bez prawa jazdy – wówczas ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, natomiast rodzice dostają wezwanie do zwrotu kwot wypłaconych poszkodowanym w ramach regresu.

To jeszcze jeden powód, aby nie pozwalać dzieciom jeździć na quadach, nawet małych. Dochodzi kwestia odpowiedzialności karnej – jeśli dziecko zrobi krzywdę sobie lub komuś innemu.

W każdym razie jeśli ktokolwiek poniesie odpowiedzialność karną za wypadek 12-latka na quadzie, będą to jego opiekunowie lub inna osoba, która powierzyła mu pojazd.