Jak podała firma e-petrol.pl przez wakacje średnie detaliczne ceny paliw na stacjach w Polsce wzrosły łącznie o ok. 20 gr na litrze. Podwyżki były niewielkie, na dodatek wprowadzano je systematycznie. O skoku cenowym nie mogło być więc mowy. Tyle że wakacje się kończą i lojalnych klientów Orlenu czekają spore podwyżki.

Przeczytaj także: Mandat za parkowanie to nawet 800 zł, a odholowanie drugie tyle. Jak parkować, żeby go nie dostać?

Przedostatni sierpniowy tydzień (rozpoczynający się 21 sierpnia) też nie przyniósł większych wahań cenowych. Według firmy Reflex średnia cena detaliczna benzyny wzrosła o 2 gr na litrze, zaś diesla — o 3 gr/l. Co ciekawe, na wielu stacjach pierwszy raz od tygodni podrożało LPG, ale nie wpłynęło to na średnią cenę detaliczną autogazu, która pozostała bez zmian. Tym samym średnie ceny na stacjach wyglądały następująco:

  • benzyna 95: 6,66 zł za litr
  • benzyna 98: 7,21 zł za litr
  • diesel: 6,45 zł za litr
  • LPG: 2,76 zł za litr

Co będzie dalej? Czego możemy się spodziewać 1 września?

Ceny paliw od 1 września w górę

Wyjaśnienie jest proste i każdy wierny klient Orlenu powinien je od dawna znać. Otóż 31 sierpnia 2023 r. na stacjach paliw tej sieci kończą się promocje.

Do 31 sierpnia zarejestrowani użytkownicy programu lojalnościowego Vitay na stacjach Orlenu mogą skorzystać ze zniżki wynoszącej 30 gr za litr. Mało tego, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny rabat wynosi 40 gr/l. Nie można przy tym jednorazowo zatankować więcej niż 50 l paliwa, a obniżka obejmuje łącznie osiem tankowań: cztery od 30 czerwca do 31 lipca i cztery między 1 a 31 sierpnia 2023 r.

Zniżki na paliwo: sukces aplikacji Orlen Vitay

Orlen deklaruje, że jego wakacyjna promocja dla stałych klientów odniosła sukces. Od 30 czerwca do 8 sierpnia przybyło przeszło 600 tys. użytkowników aplikacji Orlen Vitay, a w tym czasie ponad 1/3 paliwa sprzedanego na stacjach tej firmy została kupiona właśnie ze zniżką.

Co nas czeka dalej? W wydanym 25 sierpnia komunikacie analityków firmy Reflex czytamy: "koniec wakacji nie przyniesie prawdopodobnie daleko idących zmian, ale możemy spotkać na mapie wakacyjnych podróży już i takie stacje, gdzie ceny benzyny i diesla wzrosną od kilku do 10 gr na litrze. Ostatecznie wpływ na poziom cen będzie miała dalsza polityka realizowana przez krajowych producentów i importerów paliw".