Mazda MX-5 obchodzi w tym roku 25-lecie produkcji. Roadster produkowany od 1989 r. został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się dwumiejscowy samochód sportowy w historii. Do dnia dzisiejszego wyprodukowano ponad 940 000 egzemplarzy tego kultowego modelu.

Mazda Motor Poland, we współpracy z MX-5 Klub Polska, uczciła 25-lecie modelu organizując ogólnopolski zlot, który odbył się 14 czerwca na torze Jastrząb k. Radomia. Imprezę poprowadzili Anna Dereszowska i Patryk Mikiciuk.

Łącznie w spotkaniu wzięło udział 250 Mazd MX-5, co potwierdza, ze ten model ma zorganizowaną społeczność i liczne grono wielbicieli, którzy cenią sobie wspólne spędzanie czasu i wspólne wyjazdy.

O znalezienie dwóch identycznych samochodów było trudno. Klubowicze dumnie prezentowali swoje MX-5, podkreślając własny wkład w jak najlepsze utrzymanie samochodów, nawet tych 25-letnich, i staranne przygotowanie ich do startów w wyścigach. Maski najmocniejszych samochodów skrywały turbodoładowane silniki o mocy sięgającej nawet 380 KM.

Większość zlotowiczów spróbowało swoich sił w próbach sprawnościowych na torze. Ćwiczyli panowanie nad autem na macie poślizgowej, jazdę w alkogoglach i z talerzem stewarda, brali udział w szkoleniu pierwszej pomocy i mogli sprawdzić moc swoich MX-5 na hamowni.

Dodatkową atrakcją był co-drive z Tomaszem Kucharem, który dostarczył pasażerom niezapomnianych sportowych wrażeń, szybko pokonując trudne sekwencje zakrętów. Dzieci kolorowały MX-5 swoich marzeń i mogły spróbować swoich sił na mini torze MX-5. Nie zabrakło urodzinowego tortu i wielkiego napisu złożonego z samochodów.

Uczestnicy zlotu wspólnie ułożyli również zdjęcie z 500 fragmentów, a dzięki sygnałowi radiowemu udało się posłuchać symfonii 250 aut grających utwór zespołu AC/DC – Highway to Hell. Zlotowicze stworzyli poza tym Mazdę MX-5 ze swoich marzeń zapisanych na kartkach, śladem japońskiej tradycji – a Mazda Polska spełni kilka z nich. Jednym ze spełnionych marzeń będzie wyjazd na europejski zlot MX-5 do Barcelony! Imprezę zakończył koncert zespołu GOORAL.

Mazda MX-5 najlepiej odzwierciedla filozofię marki. Debiutujący w 1989 r. roadster niezmiennie gwarantuje swoim pasażerom przyjemność jazdy, którą jest w stanie zaoferować jedynie lekkie sportowe auto. Dzięki temu model zyskał miłośników pochodzących z bardzo różnych środowisk kulturowych, szerokości geograficznych oraz grup demograficznych.

Po 25 latach i niemal milionie sprzedanych egzemplarzy, najlepiej sprzedający się roadster w historii nadal utrzymuje swoje miejsce w dziejach motoryzacji i wciąż wywołuje uśmiech na twarzy każdego kierowcy. MX-5 to już z pewnością legenda. A legenda będzie trwać.