Wyjątkowo nietypowy transport odbył się niedawno w RPA. Na odcinku 210 km, pomiędzy Bloemfontein oraz Ficksburg, przewieziono bardzo długą lokomotywę GMAM Garratt, która jest częścią prywatnej kolekcji "Sandstone Heritage Trust".

Jest to lokomotywa parowa produkcji południowoafrykańskiej, która pochodzi z lat 50. i została przystosowana do pokonywania bardzo długich dystansów. Z tego powodu jej konstrukcja składa się z trzech członów: z przodu znajdował się boiler z gorącą wodą, dalej była lokomotywa, a na końcu zbiornik na węgiel. Cały pojazd mierzy niemal 42 m. Dodatkowo jej konstrukcja jest tak rozwiązana, że rozłączenie od siebie członów byłoby bardzo skomplikowane i wymagałoby zastosowania ciężkich dźwigów, bowiem w obecnym stanie pojazd waży 160 t.

Lokomotywa mogłaby pokonać tą odległość na torach, ponieważ Ficksburg i Bloemfontein są połączone linią kolejową, jednak i tak transport drogowy byłby konieczny, gdyż miejsce, w którym znajduje się siedziba kolekcji, oddalone jest od torów o 3 km. Z tego powodu podjęto decyzję, że pociąg przejedzie na specjalnej naczepie całą odległość dzielącą te dwa miasta.

Cały proces był nie lada wyzwaniem, ponieważ tak długa lokomotywa potrzebowała naczepy wyposażonej w aż 19 osi. Załadowanie lokomotywy wymagało zastosowania drugiej naczepy, pełniącej rolę rampy do wciągnięcia na niskopodwoziową platformę. Za przejazd odpowiadały dwa ciągniki balastowe Volvo FH16, z których jeden ciągnął platformę, a drugi pchał. Sam transport nie był na szczęście bardzo skomplikowany, bowiem infrastruktura drogowa nie powodowała szczególnych komplikacji. Pokonanie odcinka 210 km zajęło konwojowi cały dzień.

Przetransportowanie lokomotywy było niezbędne ze względu na to, że była ona otwarta i dostępna dla każdego. Właściciele lokomotywy mieli uzasadnione obawy, że stanie się ona ofiarą złodziei stali. Pojazd taki ma na pokładzie wiele elementów mosiężnych oraz miedzianych, które są cennym materiałem na skupie złomu. Zdarzało się już, że z tego powodu lokomotywa nadawała się do zezłomowania ze względu na zbyt duże braki w wyposażeniu. Dlatego właściciele tego egzemplarza zdecydowali o jej przeniesieniu na bezpieczny, zamknięty teren.