W piątek 13 sierpnia na drodze S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego lubuscy funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili rutynową kontrolę jednej z ciężarówek.

Zobacz też: Zmiany dla kierowców zawodowych

Okazało się, że trafili na wyjątkowo "pomysłowego" i nieostrożnego kierowcę. Pod stopą miał betonową kostkę. Wyjaśniał, że "cegła" miała być odciążeniem dla nogi. Jak zaznacza inspektorat, "takie rozwiązanie jest niedopuszczalne i stwarza realne ryzyko zablokowania pedałów".

Oprócz tego kierowca ciężarówki nie zabezpieczył ładunku, którym był cement przewożony z Górażdże do Szczecina. Kontrola wykazała też, że w ciągniku jedna z tarcz hamulcowych była zużyta. Inspektor zatrzymał dowód rejestracyjny od ciągnika i nałożył na kierowcę mandat.

Zobacz też: Została uderzona przez własne auto. Sprawczyni miała ponad 4 promile

Tempomat zamiast cegły

Nie polecamy rozwiązania, które zastosował ten nieostrożny kierowca. Zamiast tego, lepiej korzystać z tempomatu (ACC). W wersji adaptacyjnej układ sprawia, że pojazd sam zwalnia, a w razie potrzeby całkowicie zahamuje. Dla kierowcy oznacza to, że nie musi on stale naciskać pedału przyspieszenia, co jest szczególnie wygodne w długiej trasie.

(DSZ)