Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP przekazał PAP, że w związku z wyjazdami sylwestrowymi każdego dnia na trasach w całej Polsce będzie pracować ok. 4 tys. 500 policjantów z wydziałów ruchu drogowego.

Z danych KGP wynika, że w 2022 r. policjanci przeprowadzili 12 mln 453 tys. 495 badań kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ujawnili przy tym aż 104 tys. 467 kierujących w stanie po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości.

"Pamiętajmy, że każdy kierowca, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu, jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc zdecydujemy się pojechać na zabawę sylwestrową czy karnawałową, zawczasu pomyślmy, jak bezpiecznie wrócić do domu" - przypominają policjanci z Biura Ruchu Drogowego KGP.

"Myśl trzeźwo" przed i po sylwestrze

Dodatkowo Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z operatorem komunikatora Yanosik od soboty będzie prowadziło akcję informacyjno-edukacyjną "Myśl Trzeźwo", która potrwa do 15 stycznia. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona uświadomić kierowcom skutki prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Akcja ma być promowana w mediach, a w aplikacji Yanosik zostanie udostępniony kierowcom quiz dotyczący konsekwencji prawnych kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Spoty na ten temat pojawią się także na ekranach LED w całym kraju.

W ubiegłym roku w dniach 29-31 grudnia doszło do 127 wypadków drogowych, w których zginęło 10 osób, a 148 zostało rannych. Tylko przez te trzy dni policjanci zatrzymali aż 569 nietrzeźwych kierujących, w Nowy Rok - 300.