W tegorocznej edycji Politechnikę Śląską będą reprezentowały dwie drużyny, SKAP 2 oraz Green Arrow. Politechnika Lubelska, biorąca udział w tych zawodach od 2010 r., pojawi się z załogą ELVIC TEAM. Po raz trzeci ambasadorem z Pomorza będzie drużyna HydrogenCar PG z Politechniki Gdańskiej. Z kolei obecna w konkursie od 2012 r. Politechnika Śląska będzie reprezentowana przez studentów z ekipy Smart Power Urban. Przedstawicielem Politechniki Łódzkiej (uczestniczy od 2013 r.) jest zespół Iron Warriors. Tegorocznym debiutantem jest drużyna Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Polskie zespoły w Shell Eco-marathon 2016 wystawią siedem futurystycznych pojazdów. Cztery w kategorii Prototype, w której konstruktorzy koncentrują się na jak największej efektywności zużycia paliwa oraz trzy w UrbanConcept, gdzie poza efektywnością ważne jest też praktyczne wzornictwo i wygoda pasażerów.

Energooszczędne pojazdy, zaprojektowane i zbudowane przez studentów, zaprezentują swoje możliwości na torze o długości 2240 m, wyznaczonym wokół Olimpijskiego Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie. Drużyny będą miały 43 minuty na pokonanie jak najdłuższej trasy na ekwiwalencie 1 litra paliwa.