Auto Świat Wiadomości Aktualności Policjanci mówią, jak nie dać się złapać. Teraz o to łatwo, bo kontrole się zaczęły

Policjanci mówią, jak nie dać się złapać. Teraz o to łatwo, bo kontrole się zaczęły

Specjalna akcja zaczęła się już w weekend i będzie trwała przez najbliższe dni. Policjanci z całej Polski wyjeżdżają na ulicę i sprawdzają wszystkich, od pieszych przez rowerzystów aż po kierowców. Policja ostrzega, nie będzie taryfy ulgowej, ale też mówi, jak nie dać się złapać.

Kontrola policji
0simon0 SzymonLaszewski / Shutterstock
Kontrola policji
  • Policjanci rozpoczęli specjalną akcję na ulicach Polski
  • Mundurowi będą szczególnie wyczuleni na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i trzeźwość kierujących
  • Kontrole będą dotyczyć także stanu technicznego pojazdów i przewożenia dzieci
  • Zachęcamy do oddawania głosów w ankiecie, która znajduje się pod artykułem

W związku ze zbliżającymi się świętami kierowcy muszą przygotować się na wzmożone działania policji na głównych trasach kraju. Jak informuje PAP kom. Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego KGP, funkcjonariusze będą szczególnie wyczuleni na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym na trzeźwość i prędkość kierujących.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Pod lupą kierowcy i piesi

W miejscach, gdzie mogą występować utrudnienia, policjanci będą kierować ruchem ręcznie. Do dyspozycji patroli są nowoczesne narzędzia takie jak laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu i pojazdy wyposażone w wideorejestratory.

W czasie świątecznego ruchu, policja będzie również zwracać uwagę na stosowanie się do zasad bezpieczeństwa przez pieszych, a w szczególności na używanie elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. Komendant Rzeczkowski w rozmowie z PAP apeluje do kierowców o rozwagę i niejeżdżenie autem pod wpływem alkoholu.

Wśród działań kontrolnych, funkcjonariusze skupią się na stanie technicznym pojazdów oraz prawidłowości przewożenia dzieci. Przypomnienie o konsekwencjach dla tych, którzy naruszają przepisy, ma na celu podniesienie świadomości ryzyka w ruchu drogowym.

Bądź wypoczęty i nie rozpraszaj się

Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego, podkreśla, że przygotowanie pojazdu do podróży oraz odpowiednie zabezpieczenie bagażu to podstawa. Zaleca również regularne przerwy w trakcie jazdy, unikanie napojów energetycznych i utrzymanie optymalnej temperatury w samochodzie (20-22 st. C). Ekspert ITS przypomina też, że niedostosowanie prędkości do warunków na drodze w ubiegłym roku było przyczyną 22 proc. wypadków.

Policjanci radzą, jak nie dać się złapać

W trosce o bezpieczeństwo policjanci apelują, by:

  • Zadbać o dobry stan techniczny pojazdu – sprawdzić hamulce, światła – zarówno przednie, tylne, jak i kierunkowskazy, sprawdzić stan opon, a także uzupełnić płyny eksploatacyjne.
  • Zaplanować podróż, uwzględniając prognozę pogody i większe natężenie ruchu na drogach.
  • Zapewnić sobie komfort jazdy i odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, że nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
  • Wypocząć przed podróżą i być pewnym, że jest się trzeźwym. Robić przerwy w trakcie jazdy.
  • Zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi, przestrzegając przepisów ruchu drogowego i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu.
  • Jako pieszy nie korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji. Używać elementów odblaskowych, to ułatwi kierowcy zauważenie pieszego. 
Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków