• Dobra pozycja rynkowa Volvo w Polsce i sukces na stanowisku szefa produktu regionu EMEA otworzyły drogę do światowej kariery
  • Mimo silnego zaangażowania zawodowego nowy Senior Vice President Volvo Cars znajduje czas dla rodziny i realizacji sportowych pasji
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Do tego sukcesu przyczyniły się bez wątpienia dobre wyniki sprzedażowe polskiego oddziału Volvo, którym Arkadiusz Nowiński kieruje od 2008 roku. Od 2009 roku SUV XC60 jest najchętniej wybieranym modelem segmentu premium w Polsce (dotyczy to łącznej sprzedaży dwóch generacji tego auta). XC40 zdobył pozycję lidera w kategorii mniejszych SUV-ów segmentu premium. Mimo kryzysu pandemicznego Volvo Car Poland uzyskał w zeszłym roku wynik bardzo zbliżony do rekordowego 2019 roku, mniejszy o zaledwie 0,45 proc., chociaż w tym czasie polski rynek aut osobowych skurczył się o jedną piątą.

To nie pierwsze awans Arkadiusza Nowińskiego w międzynarodowych strukturach Volvo Cars. Od 2019 r. piastuje stanowisko szefa produktu regionu EMEA Volvo Cars. Do jego zadań należało między innymi szybkie zelektryfikowanie oferty i spełnienie limitów emisji CO2. Sprzedaż zeletryfikowanych Volvo (elektrycznych i hybrydowych) w Europie osiągnęła w 2020 r. poziom około 30 proc., a w marcu 2021 wyniosła aż 39 proc. Ten sukces, w którym swój istotny udział ma Arkadiusz Nowiński, jest tym istotniejszy, że region EMEA odpowiada za ponad połowę sprzedaży Volvo Cars, ale jednocześnie obejmuje aż 66 krajów o różnych uwarunkowaniach ekonomicznych i prawnych.

Kariera Arkadiusza Nowińskiego w Volvo zaczęła się 17 lat temu

Arkadiusz Nowiński pracuje w Volvo od 2004 r. Wykształcony m.in. na warszawskim SGH, gdzie studiował finanse i bankowość, zaczynał karierę zawodową w KPMG, by po pięciu latach objąć stanowisko szefa finansów w polskim oddziale Volvo. W swojej nowej roli jako szef regionu EMEA w randze Senior Vice Presidenta Volvo Cars będzie raportował do Lexa Kerssemakersa odpowiedzialnego za wszystkie operacje komercyjne na świecie.

Biznes nie jest całym światem nowego szef regionu EMEA. Dla Arkadiusza Nowińskiego bardzo ważna jest rodzina – ma żonę i czworo dzieci. W czasie wolnym amatorsko uprawia wiele dyscyplin sportowych – kolarstwo szosowe, biegi, pływanie, jazdę na nartach i żeglarstwo. Startował w maratonach i triathlonach. Zdobył także uprawnienia sternika morskiego.