Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z największych zagrożeń na autostradach i drogach ekspresowych jest jazda w kierunku przeciwnym do obowiązującego. Przy dużych prędkościach, jakie rozwijają kierowcy na tych drogach, w przypadku zderzenia z pojazdem jadącym pod prąd trzeba liczyć się z tragicznymi konsekwencjami.

A1 pod prad Foto: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
A1 pod prad

Ale nawet jeżeli nie dojdzie do samego zderzenia, nie można wykluczyć poważnego wypadku. Wielu kierowców widząc jadący z przeciwka pojazd, próbuje się ratować, zmieniając tor jazdy. Przy prędkościach autostradowych łatwo wtedy o poślizg i rozbicie auta.

Jazda pod prąd Foto: Policja / Policja
Jazda pod prąd

Najwyraźniej właśnie te niebezpieczeństwa wziął pod uwagę ustawodawca, który w nowym taryfikatorze punktów karnych za "jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych" przewidział maksymalny wymiar kary, tj. 15 punktów karnych. Dodatkowo kierowca ignorujący ten przepis musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 2 tys. zł.

STOP Zły kierunek Foto: GDDKiA / Auto Świat
STOP Zły kierunek

Mając na uwadze wymiar kary, a przede wszystkim ryzyko związane z jazdą po autostradzie lub drodze ekspresowej pod prąd, warto upewnić się, czy na dany odcinek wjeżdżamy zgodnie z obowiązującymi przepisami. W wielu miejscach pomocą służą także tablice z napisem "STOP Zły kierunek", które, choć nie są znakami drogowymi, to potrafią ustrzec nas przed konsekwencjami jazdy w kierunku przeciwnym do obowiązującego.