Niedawno opublikowaliśmy nagranie, na którym TIR gna pod prąd po S8. Widok 40-tonowej ciężarówki pędzącej wprost pod koła innych użytkowników drogi daje do myślenia. Być może nagranie mieli okazje zobaczyć również przedstawiciele GDDKiA, bo duże żółte tablice z napisem "STOP Zły kierunek" i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu mają pojawić się w wielu nowych lokalizacjach.
To nie są znaki drogowe
Te tablice informacyjne nie są znakami drogowymi, mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Kwestię znaków drogowych reguluje tzw. "czerwona książka", czyli rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Nowe lokalizacje tablic "STOP Zły kierunek"
Kolejnych 111 tablic ostrzegających przed wjazdem pod prąd, pojawi się w kilkudziesięciu lokalizacjach, zarówno w obrębie węzłów, jak i MOP-ów, ale GDDKiA nie wyklucza zamówienia kolejnej partii. Montaż tablic powinien rozpocząć się w pierwszej połowie marca i zostaną ustawione między innymi na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2. Pozostałe dotyczą węzłów na drogach ekspresowych lub MOP-ów:
- S1 - Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń;
- S2 - Patriotów w Warszawie;
- S3 - Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe;
- S5 - Czerniejewo;
- S6 - Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale;
- S7 - Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki;
- S8 - Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki;
- S10 - Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo;
- S11 - Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście;
- S12 - MOP-y Markuszów, Piaski Zachód;
- S17 - MOP Niwa Babicka i Sarny;
- S19 - Kock Południe i Kock Północ;
- S52 - Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska;
- S74 - Kielce Zachód.
Jak zachować się, gdy wjedziemy pod prąd na drogę szybkiego ruchu?
Najważniejsze, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać! Oficjalne zalecenia GDDKiA mówią, że należy bezzwłocznie się zatrzymać w bezpiecznym miejscu, a najlepiej na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub policji, które pomogą kierowcy w kontrolowany sposób opuścić drogę.