Właśnie zakończyła się procedura przetargowa na budowę odcinka od węzła Groszki, do położonej za Kałuszynem do miejscowości Gręzów. Drogę wybuduje chińskie konsorcjum Stecol Corporation. Właśnie wydano pozytywną opinię w sprawie wyniku przetargu na zaprojektowanie i budowę wspomnianego odcinka drogi, a żaden wykonawca startujący w tym przetargu nie odwołał się od wyboru oferty. Oznacza to, że po zapewnieniu przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania umowy, GDDKiA w najbliższych dniach będzie mogła podpisać umowę z wykonawcą, a prace ruszyć

Autostrada A2 Groszki - Gręzów Foto: GDDKiA
Autostrada A2 Groszki - Gręzów

Wspominany odcinek autostrady A2 będzie liczył ok. 13 km i zostanie wybudowany po nowym śladzie. Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy w każdą stronę, ale plan przewiduje wybudowanie drogi z przygotowaną już rezerwą na dołożenie trzeciego pasa w obu kierunkach.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa drogi po nowym śladzie. Według harmonogramu przygotowanego w przetargu, wykonawca na realizację zadania będzie miał 36 miesięcy od daty zawarcia umowy – w tym złożenie wniosku o ZRID po 10 miesiącach od daty rozpoczęcia. Oznacza to, że wspomnianym odcinkiem pojedziemy na początku 2024 r.

Jak wygląda stan realizacji Wschodniej części A2?

Przetargi na dwa pozostałe odcinki na trasie Mińsk Mazowiecki – Siedlce (Kałuszyn Ryczołek – Groszki oraz Gręzów – Siedlce) rozstrzygnięto już wiosną 2020 r., więc prace nad ich budową już ruszyły. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

Na kolejny fragment autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej toczą się właśnie cztery postępowania przetargowe. Z kolei 23 grudnia 2020 r. poznaliśmy już oferty na odcinek węzeł Siedlce Zachód - rejon miasta Malinowiec, a 5 stycznia 2021 r. na węzeł Łukowisko – rejon miejscowości Swory.

Najmniej zaawansowane są przygotowania do budowy ostatniego 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 na odcinku od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. GDDKiA szuka aktualnie projektanta do wykonania projektu budowlanego, który jednocześnie uzyska niezbędne decyzje umożliwiające realizacje robót w terenie. Dopiero wtedy planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę odcinka.