Zdaniem czytelników brytyjskiego magazynu "What Car?" w segmencie aut mini najlepszym samochodem 2010 roku jest Alfa Romeo MiTo. Właśnie najmniejsza Alfa została oceniona najwyżej zdobywając 4,6 pkt. na 5 możliwych. Włoszka wyprzedziła 29 konkurentów.

Brytyjscy kierowcy uzasadniając swój wybór chwalili system D.N.A. - podobało im się rasowe, zachowanie auta w trybie Dynamic, podkreślali również bezpieczeństwo jakie gwarantuje samochód w trybie All-Weather.

Dodatkowo, także w klasyfikacji generalnej Alfa Romeo MiTo została uznana za jedno z trzech najlepszych aut dostępnych w 2010 roku w Wielkiej Brytanii.

Doceniany przez kierowców układ D.N.A. (Dynamic, Normal, All Weather), stosowany jest jedynie w samochodach marki Alfa Romeo. Każdy model MiTo jest seryjnie wyposażony w urządzenie oddziałujące na podstawowe parametry jazdy - reakcję silnika, kontrolę stabilności pojazdu i charakterystykę układu kierowniczego.

System Alfa D.N.A., do niedawna zarezerwowany dla samochodów sportowych i modeli z wyższej półki, wpływa na charakterystykę pracy silnika, hamulców, układ kierowniczego, zawieszenia i skrzyni biegów, umożliwiając trzy różne rodzaje zachowania pojazdu, dostosowane do panujących warunków drogowych ale również odpowiadające preferencjom kierowcy: sportowy (Dynamic), miejski (Normal), oraz zapewniający maksimum bezpieczeństwa, nawet przy słabej przyczepności (All Weather).

Bardzo dobrą opinię o Alfie MiTo i rozwiązaniach technicznych stosowanych przez Grupę Fiata podkreślają kolejne pozycje na podium w segmencie aut mini. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Fiat 500 zdobywając 4,6 pkt. na 5 możliwych. Podium uzupełnił Fiat Panda z wynikiem 4,4 pkt.

To już kolejne wyróżnienia dla tych aut. Produkowane w tyskim zakładzie Fiat Auto Poland Fiaty Panda i 500 okazują się najbardziej niezawodnymi samochodami w swoim segmencie - tak wynika z raportów niemieckich organizacji GTU i ADAC.