Wybierz samochód

Alfa Romeo Mito

Alfa Romeo Mito

Alfa Romeo MiTo to miejskie auto osobowe należące do segmentu B. Auto zostało zaprezentowane w Genewie w 2008 roku. Nazwa odnosi się do 2 włoskich miast – Mediolanu (Milano), gdzie zostało zaprojektowane, i Turynu (Torino), gdzie jest produkowane. Ponadto „mito” oznacza po włosku legendę.

MiTo to 3-drzwiowy hatchback który ocieka włoskim stylem. Subtelne, a zarazem gdzieniegdzie agresywne linie przyciągają wzrok. Przód został przejęty z innego modelu Alfy Romeo – sportowej 8C. Drzwi boczne zostały pozbawione ramki, a zgrabny tył zdobi niewielka lotka oraz okrągłe światła wykonane w technologii diodowej. Dzięki skrętnej tylnej belce, auto jest zwrotne, a z przodu zastosowano kolumny McPhersona. Płytę podłogową SCSS dzieli z modelem Fiata Grande Punto. Niestety, pomimo wielu zalet, auto nie jest wolne od wad. Częste są awarie alternatora, układu chłodzenia oraz wspomagania przekładni kierowniczej.

Rok po rozpoczęciu produkcji przyszła wersja QV (Quadrifoglio Verde), która miała turbodoładowany silnik o pojemności 1.4 litra i mocy 180 KM. Dzięki masie 1200 kg, auto przyspiesza w 7,5 sekundy do „setki” a rozpędza się do 215 km/h.

W chwili nadejścia faceliftingu w 2013 roku auto można było zamówić z nowym silnikiem 0.9 litra z turbosprężarką o mocy 105 KM. Ponadto do palety barw MiTo dodano kilka nowych kolorów, uboższe wersje otrzymały 15-calowe felgi, a wewnątrz wprowadzono nowy system multimedialny. Niestety w tym samym momencie z rynku zniknęła sportowa wersja, aby powrócić rok później w odświeżonej wersji – silnik o mocy 170 KM zespolono z dwusprzęgłową skrzynią TCT. Auto przyspieszało o 0,2 sekundy szybciej od swojego poprzednika i było szybsze o 4 km/h.

Alfa Romeo MiTo jest stylowym samochodem idealnie nadającym się do miasta. Jego konkurentami są m.in. Audi A1 oraz Mini Cooper.

Alfa Romeo Mito - generacje

Alfa Romeo Mito - powiązane artykuły

Pokaż więcej