Środki, które otrzyma GDDKiA, to efekt dwóch rozstrzygnięć konkursów CEF (Instrumentu Łącząc Europę). Najnowsze wsparcie finansowe popłynie z unijnej puli Mobilna Wojskowość przygotowanej z myślą o budowie wytrzymałej sieci infrastruktury dostosowanej do przemieszczania się wojsk. Zastrzyk niemal 65 mln euro pokryje 50 proc. kosztów kwalifikowanych na zaprojektowanie i wybudowanie 17,6-kilometrowego odcinka trasy S12 od Chełma do MOP Teosin.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Droga S12 dostała dofinansowanie wojskowe, ale pojadą nią wszyscy

Unijny projekt ma na celu stworzenie na sieci TEN-T infrastruktury drogowej o wysokiej przepustowości, dostosowanej do wykorzystania zarówno dla celów cywilnych, jak i wojskowych. W ramach inwestycji przewidziano także nadzór i zarządzanie realizacją.

W ubiegłym roku GDDKiA otrzymała dofinansowanie dla ostatniego polskiego odcinka S12, czyli od MOP Teosin do samego przejścia granicznego w Dorohusku. Wówczas kwota wsparcia wyniosła 38,16 mln euro. Odcinek o długości około 5,33 km zostanie rozbudowany w ramach polsko-ukraińskiego projektu drogowego.

Przygraniczny odcinek S12 powstanie dzięki wsparciu UE Foto: Google Maps
Przygraniczny odcinek S12 powstanie dzięki wsparciu UE

Nie tylko S12. "Wojskowe mosty" na autostradzie A2

W 2022 r. GDDKiA podpisała umowę na dofinansowanie wzmocnienia obiektów mostowych na autostradzie A2. Dzięki temu dwa na odcinku A2 między Wrześnią a Koninem otrzymały unijne dofinansowanie w wysokości blisko miliona euro. Docelowo planowane jest wzmocnienie dziewięciu obiektów mostowych na tej sekcji A2, co usprawni ciężki transport cywilny i wojskowy.

Stare mosty na autostradzie A2 mają zostać wzmocnione Foto: Auto Świat
Stare mosty na autostradzie A2 mają zostać wzmocnione

W ramach instrumentu Łącząc Europę Mobilność Wojskowa zaplanowano także rozbudowę obiektów mostowych na wybranych drogach krajowych w sieci TEN-T. Będzie to dotyczyło siedmiu obiektów mostowych, zlokalizowanych na trasach predefiniowanych dla przemieszczeń wojsk.