Auto Świat Wiadomości Aktualności CB radio nowej generacji

CB radio nowej generacji

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Niemcy mają pomysł na zastąpienie tradycyjnego radia CB. Wątpimy jednak czy im się uda.

Continenrtal zamierza odmienic system ostrzegania kierowcow
Materiały prasowe
Continenrtal zamierza odmienic system ostrzegania kierowcow

Już nie raz słyszeliśmy o próbach zastąpienia tradycyjnej łączności CB. Nie brakowało pomysłodawców w Polsce i za granicą. Dotychczasowe przedsięwzięcia kończyły się jednak tak samo: na wielkich marketingowych hasłach i równie dużej klapie. Nie zraża to jednak kolejnych chętnych. Z najnowszą inicjatywą wystąpił Continental kojarzony zwykle z oponami. Tymczasem prócz opon firma prężnie działa także jako dostawca elektroniki do producentów samochodów na całym świecie. I ma na tym polu całkiem spore doświadczenie.

Jak wygląda CB nowej generacji wg. Continental? Cóż, w żaden sposób nie przypomina tradycyjnych odbiorników jakie znamy z wielu samochodów. Firma proponuje rozwiązanie w postaci… aplikacji do smartfonu. Program nazwany VoicR przygotowano do telefonów z Android oraz iPhone. Od razu uprzedzamy, że w chwili przygotowania niniejszego artykułu aplikacja była dostępna tylko w fazie testowej. I tylko dla wybranych użytkowników.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Program służy do wysyłania i odbierania ostrzeżeń. Kierowca je nagrywa i puszcza w „eter”. A ściślej do serwera w chmurze. Z serwera dane trafiają do użytkowników w okolicy, którzy mogą odpowiedzieć na dane powiadomienie. W praktyce nie przypomina to w żaden sposób zwykłej komunikacji poprzez radio. Trzeba bowiem uwzględnić czas jaki jest potrzebny na nagranie komunikatu, wysłanie do internetu i odebranie przez inną osobę. Niemniej w odróżnieniu od innych podobnych programów wykorzystywana jest geolokalizacja, czyli informacje trafią tylko do osób znajdujących się w pobliżu nadawcy, a nie np. na drugi koniec kraju.

Twórcom aplikacji można wytknąć jeszcze jedno. Aplikacja do działania wymaga internetu, czyli dostępu do sieci telefonii komórkowej. A z tą nie zawsze bywa dobrze. CB nie wymaga zaś żadnego operatora w postaci pośrednika. Nadajemy gdy jest taka potrzeba a nie wtedy gdy jest dostęp do internetu. Oczywiście CB też ma swoje ograniczenia w postaci naturalnych przeszkód blokujących zasięg (np. jazda w górach, przy bardzo wysokich budynkach), a i tak wciąż okazuje się bezkonkurencyjne co najłatwiej docenić podczas klęsk żywiołowych.

Continental zdaje sobie oczywiście sprawę z ograniczeń i stąd zadziwił ciekawą deklaracją. Firma twierdzi, że pracuje nad możliwościami integracji VoicR z tradycyjnymi radiotelefonami CB. Nie zdradza jednak więcej szczegółów. A szkoda.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków