Ceny polis systematycznie spadają od 2017 roku i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend ten się nie odwróci. Początek roku 2019 przyniósł kolejne obniżki cen OC. Według najnowszego raportu firmy Rankomat w pierwszym kwartale tego roku średnia polisa OC kosztowała 692 zł, czyli o 4,8 proc. mniej niż w kwartale poprzednim.

Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku

Na początku 2019 r. najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (788 zł), dolnośląskiego (772 zł) i mazowieckiego (757 zł). Najmniej płacili natomiast kierowcy z województw: podkarpackiego (565 zł), opolskiego (598 zł) i świętokrzyskiego (600 zł).

Ceny OC w województwach Foto: Rankomat
Ceny OC w województwach

Co ciekawe ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -4,3% (woj. podlaskie) do -7,8% (woj. kujawsko-pomorskie oraz woj. wielkopolskie).

Najtańsze i najdroższe miasta

W I kwartale 2019 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Rzeszowa, Kielc i Opola. Różnica cen OC między najtańszym Rzeszowem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 56,1 procent!

Ceny OC w miastach Foto: Rankomat
Ceny OC w miastach

Najwięcej powodów do zadowolenia mają mieszkańcy Gdańska, Warszawy i Wrocławia, w których ceny polis OC spadły odpowiednio o: 8,7, 7,8 i 7,7 procent. Najmniejsze wachania zanotował Lublin (-2,3 proc.).

Właściciele BMW nadal na cenzurowanym

W tym samym okresie najmniej za polisę płacili średnio właściciele samochodów marki Skoda (średnio 620 zł), Fiat i Toyota (626 zł). Z kolei spośród 11 najczęściej ubezpieczanych marek samochodów za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl, najwięcej za ubezpieczenie samochodu płacili właściciele BMW. Ubezpieczyciele proponowali im blisko o 1/3 droższe OC niż wynosiła średnia krajowa.