Wiele firm umożliwia swoim pracownikom korzystanie z samochodów służbowych. Najczęściej wynika to ze specyfiki ich pracy, konieczności zapewnienia środków niezbędnych do pracy, stanowiska lub jest dodatkowym bonusem.

Samochód służbowy do celów prywatnych

Bardzo często auta służbowe mogą być wykorzystywane także do celów prywatnych. Jeśli pracodawca wyda swojemu pracownikowi odpowiednie upoważnienie, może on z takiego samochodu skorzystać nie tylko w pracy, ale też zupełnie prywatnie (w okolicznościach niezwiązanych z pracą) pojechać nim np. na zakupy czy na wakacje.

Warto pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy w danym momencie samochód jest używany służbowo, czy prywatnie, to pracownik jest odpowiedzialny za uszkodzenia, i to w pełnej wysokości, co wynika z art. 124 Kodeksu Pracy. Samochód służbowy jest bowiem w kategorii przedmiotów, które stanowią tzw. powierzone mienie pracownicze. Koszty wyjazdów służbowych są pokrywane z budżetu firmy, natomiast wyjazdy o charakterze prywatnym pokrywane powinny być przez osobę zatrudnioną.

Samochód służbowy - jak rozliczać

Wprowadzony niedawno Polski Ład znacznie zmienił sposób rozliczania samochodów służbowych. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalono wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych.

Dotychczas ryczałt określany był na podstawie pojemności skokowej silnika samochodu. Opłata miesięczna wynosiła 250 zł dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 oraz 400 zł dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3. Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu jest ona określana na podstawie mocy pojazdu. Dla samochodów o mocy do 60 kW, elektrycznych i napędzanych wodorem ryczałt wynosi 250 zł. Dla samochodów o mocy powyżej 60 kW jest to 400 zł.