• Chińscy sportowcy otrzymają flagową limuzynę Hongqi H9 skonstruowaną na platformie Volkswagen MLB, na której powstał m.in. Audi A8
  • Złotą medalistkę z Filipin uhonorowano nagrodą w postaci nowej Kii Stonic
  • Indyjski złoty medalista w rzucie oszczepem otrzyma zaś samochód, który nie miał jeszcze oficjalnej rynkowej premiery. Mahindra szykuje nowego SUV-a jako nagrodę dla sportowca

Luksusowa limuzyna dla złotego medalisty igrzysk olimpijskich. Tak przynajmniej jest w Chinach, gdzie producent FAW Group ogłosił, że każdy złoty medalista otrzyma dużego tylnonapędowego sedana Hongqi H9. Firma sprezentuje łącznie 38 egzemplarzy modelu spokrewnionego z przedłużoną wersją Audi A6 (H9 bazuje na platformie Volkswagen MLB, na której opracowano takie modele jak Audi A8, Porsche Macan czy Volkswagen Phideon). Na tym nie koniec.

Chińczycy nie zapomnieli także o innych medalistach. W przypadku sportowców, którzy zdobyli srebrne i brązowe medale Hongqi zapewni im tzw. "prawo do używania" pojazdów z firmowej floty. W oficjalnym komunikacie nie sprecyzowano jednak, czy to oznacza dostęp do flagowej limuzyny H9 czy też do innych modeli marki.

Nie tylko jednak w Chinach można liczyć na stosowną motoryzacyjną nagrodę za złoty medal igrzysk olimpijskich. Na Filipinach uhonorowano Hidylyn Diaz, która zdobyła pierwszy w historii kraju złoty medal w podnoszeniu ciężarów w wadze do 55 kg (mistrzyni uzyskała imponujący wynik 224 kg wyprzedzając reprezentantki Chin i Kazachstanu). Filipiński oddział Kii przekazał zawodniczce model Stonic.

Na nowy samochód może także liczyć Neeraj Chopra, który zdobył dla Indii pierwszy złoty medal w rzucie oszczepem. Z wynikiem 87,58 m wyprzedził dwóch reprezentantów Czech. Olimpijski sukces doceniła Mahindra, która szykuje dla młodego oszczepnika niezwykły prezent – nowego SUV-a Mahindra XUV700, który jeszcze nie miał oficjalnej premiery na rynku. O prezencie poinformował w mediach społecznościowych sam prezes Anand Mahindra.

W historii motoryzacyjnych nagród nie sposób pominąć polskiego wątku. Także w Polsce nagradzano sportowców samochodami. Warto przypomnieć, że 1992 r. piłkarze reprezentacji Polski otrzymali złote Polonezy za zdobycie srebrnego medalu na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie. Po latach jeden z egzemplarzy pojawił się nawet na Allegro. Samochód z silnikiem i nadwoziem do remontu wystawiono na sprzedaż w 2016 r. za 28 tys. zł. Niestety, chętnych zabrakło.