Zapotrzebowanie na maski higieniczne wybuchło wraz z początkiem epidemii koronawirusa. Szybko zaczęło ich brakować, a producenci musieli stawiać nowe linie. Chiny były liderem w tej dziedzinie, a 22 lutego produkowały dziennie ponad 54 mln ich egzemplarzy - prawie trzy razy więcej niż 1 lutego - wynika z oficjalnych danych.

Założyciel firmy BYD, Wang Chuanfu, wraz z 3 tys. inżynierów pracował nad budową linii produkcyjnej, która powstawała od podstaw. Firma nie ujawniła jakie dokładnie maski produkuje, ale według podanych informacji jest już światowym liderem w tej dziedzinie.

Na razie nie wiadomo, jak dane BYD mają się do wyników innych firm. Agencja Bloomberga podaje, że koncern 3M zwiększył moce produkcyjne i wytwarza miliony masek miesięcznie, bez podawania dokładnych liczb.

Wang założył BYD w 1995 roku. Firma początkowo produkowała baterie do telefonów komórkowych. Następnie rozszerzyła działalność na akumulatory samochodowe, półprzewodniki i auta elektryczne, a teraz... produkuje maseczki.