Na ul. Towarowej przy rondzie Daszyńskiego powstał chodnik antysmogowy. Specjalne płyty na odcinku o powierzchni 350 m2 zamontowała firma Skanska, która buduje pobliski kompleks biurowy. To pierwsze wielkopowierzchniowe wykorzystanie betonu czyszczącego powietrze ze spalin samochodowych w projekcie komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerami projektu są firma Górażdże Cement oraz Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak to działa?

Beton z domieszką tlenku tytanu wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Dzięki promieniom słonecznym na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się – informuje wykonawca.

Pomiary wypadły pozytywnie. Wykazały, że stężenie dwutlenku azotu zmniejszyło się w tym miejscu o 30%, a może być jeszcze lepiej. W warunkach laboratoryjnych uzyskiwano nawet 70-procentowe wyniki. Przedstawiciele firmy Skanska deklarują, że wokół kompleksu Generation Park powstanie docelowo plac z „zielonego” betonu o powierzchni boiska piłkarskiego. Taki obszar ma rocznie neutralizować tlenki azotu emitowane ze spalin 10 samochodów z silnikiem diesla (zakładając, że każdy z nich pokona 17 tys. km).

Będzie więcej

W planach jest już więcej tego typu chodników. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich popiera inicjatywę. Beton oczyszczający powietrze może zacząć pojawiać się również na fasadach budynków. Technologia na to pozwala.

Chodnik antysmogowy
Chodnik antysmogowy