Auto Świat Wiadomości Aktualności Czy w czasie pandemii wolno wymieniać opony? Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia!

Czy w czasie pandemii wolno wymieniać opony? Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia!

W ciągu ubiegłych dni w mediach pojawiały się informacje o przypadkach karania mandatami kierowców, którzy postanowili pojechać do warsztatu na wymianę opon zimowych na letnie. Policjanci byli nieugięci – nie pomagały tłumaczenia kierowców, że chodzi o bezpieczeństwo. Teraz jednak mamy oficjalną odpowiedź ze strony Ministerstwa Zdrowia, na pytanie czy wymianę opon można traktować jako niezbędną potrzebę związaną z bieżącymi sprawami życia codziennego

Wymiana opon
Auto Świat / Piotr Czypionka
Wymiana opon
  • Pod pewnymi warunkami wymiana opon może stanowić niezbędną potrzebę związaną z bieżącymi sprawami życia codziennego
  • Kierowcy nie powinni być karani mandatami za wizytę w serwisie, pod warunkiem dostosowania się do innych obostrzeń
  • Wymiana opon zimowych na letnie w pojazdach wykorzystywanych do czynności zawodowych i zadań służbowych jest dopuszczalna

500 złotych mandatu za wyjazd do warsztatu na wymianę opon, albo nawet groźba kary administracyjnej w wysokości do 30 tys. zł za złamanie przepisów dotyczących poruszania się w czasie stanu epidemii – po takich informacjach, mimo wiosennej pogody, wielu kierowców postanowiło zrezygnować z wymiany opon zimowych na letnie. Ruch w serwisach oponiarskich, choć i tak w ciągu ubiegłego miesiąca minimalny, zamarł niemal całkowicie. Od razu jednak pojawiły się pytania czy drakońskie kary mają uzasadnienie.

W końcu opon nie wymieniamy dla przyjemności, a ze względów bezpieczeństwa – przy wysokich temperaturach opony zimowe powodują m.in. wydłużenie drogi hamowania, gorszą przyczepność. Oburzenia nie kryli też oponiarz, bo chociaż żaden z wprowadzonych przepisów nie nakazywał im zawieszenia działalności, to klientom miały grozić kary za skorzystanie z legalnie prowadzonych usług.

Przeczytaj też:

Pytanie do Ministerstwa Zdrowia

Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, organizacji zrzeszającej producentów i dystrybutorów opon, zadał oficjalne pytanie Ministerstwu Zdrowia, czy skorzystanie z usług serwisu wymieniającego opony może zostać potraktowane jako złamanie ograniczeń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r, dotyczącego działań związanych ze zwalczaniem epidemii. Znamy odpowiedź! Trzeba przyznać, że ministerstwo zareagowało z odpowiednią dozą zdrowego rozsądku, przyjmując argumenty przedstawicieli firm oponiarskich.

Oficjalna interpretacja: wymiana opon jest legalna, ale...

Mamy więc dobrą wiadomość: zgodnie z oficjalną interpretacją Ministerstwa Zdrowia można legalnie i bez obaw o mandat pojechać do serwisu na sezonową wymianę opon, choć pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim samochód, w którym wymienione mają zostać opony musi być wykorzystywany do celów, które są wyłączone z ograniczeń w poruszaniu się wprowadzonych w przepisach o walce z epidemią.

  • Jeśli używamy auta do zaspokajania tzw. niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (tzn. zakupy, wizyty u lekarza, dojazd do apteki, dojazd do pracy), to wymiana opon, od której może być uzależnione bezpieczeństwo osób poruszających się samochodem i innych uczestników ruchu, jest jak najbardziej uzasadniona i dopuszczalna.
  • Jeżeli samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności zawodowych i zadań służbowych, to wizyta w serwisie w celu wymiany w nim opon również mieści się w granicach dopuszczalnych wyjątków od zakazu nieuzasadnionego przemieszczania się.

Jeśli jednak ktoś ma samochód, którego używa wyłącznie do przejażdżek dla przyjemności czy np. uczestnictwa w zawodach sportowych, to wizyta w warsztacie oponiarskim może się zakończyć mandatem lub karą administracyjną!

Uwaga! Wspomniane wyjątki nie dotyczą oczywiście sytuacji, w której kierowca auta znajduje się w trakcie kwarantanny (np. po powrocie z zagranicy czy w związku z kontaktem z osobą zarażoną) – w takiej sytuacji należy bezwzględnie pozostać w miejscu kwarantanny, a wizyta w serwisie nie jest usprawiedliwieniem złamania nałożonych ograniczeń.

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków