• Pod pewnymi warunkami wymiana opon może stanowić niezbędną potrzebę związaną z bieżącymi sprawami życia codziennego
  • Kierowcy nie powinni być karani mandatami za wizytę w serwisie, pod warunkiem dostosowania się do innych obostrzeń
  • Wymiana opon zimowych na letnie w pojazdach wykorzystywanych do czynności zawodowych i zadań służbowych jest dopuszczalna

500 złotych mandatu za wyjazd do warsztatu na wymianę opon, albo nawet groźba kary administracyjnej w wysokości do 30 tys. zł za złamanie przepisów dotyczących poruszania się w czasie stanu epidemii – po takich informacjach, mimo wiosennej pogody, wielu kierowców postanowiło zrezygnować z wymiany opon zimowych na letnie. Ruch w serwisach oponiarskich, choć i tak w ciągu ubiegłego miesiąca minimalny, zamarł niemal całkowicie. Od razu jednak pojawiły się pytania czy drakońskie kary mają uzasadnienie.

W końcu opon nie wymieniamy dla przyjemności, a ze względów bezpieczeństwa – przy wysokich temperaturach opony zimowe powodują m.in. wydłużenie drogi hamowania, gorszą przyczepność. Oburzenia nie kryli też oponiarz, bo chociaż żaden z wprowadzonych przepisów nie nakazywał im zawieszenia działalności, to klientom miały grozić kary za skorzystanie z legalnie prowadzonych usług.

Pytanie do Ministerstwa Zdrowia

Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, organizacji zrzeszającej producentów i dystrybutorów opon, zadał oficjalne pytanie Ministerstwu Zdrowia, czy skorzystanie z usług serwisu wymieniającego opony może zostać potraktowane jako złamanie ograniczeń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r, dotyczącego działań związanych ze zwalczaniem epidemii. Znamy odpowiedź! Trzeba przyznać, że ministerstwo zareagowało z odpowiednią dozą zdrowego rozsądku, przyjmując argumenty przedstawicieli firm oponiarskich.

Oficjalna interpretacja: wymiana opon jest legalna, ale...

Mamy więc dobrą wiadomość: zgodnie z oficjalną interpretacją Ministerstwa Zdrowia można legalnie i bez obaw o mandat pojechać do serwisu na sezonową wymianę opon, choć pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim samochód, w którym wymienione mają zostać opony musi być wykorzystywany do celów, które są wyłączone z ograniczeń w poruszaniu się wprowadzonych w przepisach o walce z epidemią.

  • Jeśli używamy auta do zaspokajania tzw. niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (tzn. zakupy, wizyty u lekarza, dojazd do apteki, dojazd do pracy), to wymiana opon, od której może być uzależnione bezpieczeństwo osób poruszających się samochodem i innych uczestników ruchu, jest jak najbardziej uzasadniona i dopuszczalna.
  • Jeżeli samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności zawodowych i zadań służbowych, to wizyta w serwisie w celu wymiany w nim opon również mieści się w granicach dopuszczalnych wyjątków od zakazu nieuzasadnionego przemieszczania się.

Jeśli jednak ktoś ma samochód, którego używa wyłącznie do przejażdżek dla przyjemności czy np. uczestnictwa w zawodach sportowych, to wizyta w warsztacie oponiarskim może się zakończyć mandatem lub karą administracyjną!

Uwaga! Wspomniane wyjątki nie dotyczą oczywiście sytuacji, w której kierowca auta znajduje się w trakcie kwarantanny (np. po powrocie z zagranicy czy w związku z kontaktem z osobą zarażoną) – w takiej sytuacji należy bezwzględnie pozostać w miejscu kwarantanny, a wizyta w serwisie nie jest usprawiedliwieniem złamania nałożonych ograniczeń.