DeLorean był jedynym samochodem wyprodukowanym przez DeLorean Motor Company. Jego produkcja trwała zaledwie trzy lata. Rola w filmie "Powrót do przeszłości" z 1985 była pośmiertnym sukcesem tego auta.

Mimo, że ten samochód nie jest produkowany już od ćwierć wieku nie maleje liczba entuzjastów, którzy pragną mieć w swoim garażu DeLorean’a. Właśnie dzięki nim może okazać się, że legenda zostanie wskrzeszona i limitowana edycja zacznie być montowana w USA.

Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Dunmurry (Irlandia). Zostało w nie zainwestowane prawie 20 mln publicznych pieniędzy, aby stworzyć 2 tys. miejsc pracy. Następne 20 mln przeznaczono na pokrycie zaległych zobowiązań upadłej w 1982 roku fabryki.

Wiceprezes Delorean Motor Company w Teksasie, James Espey stwierdził, że samochód jest stale poszukiwany na rynku - Wielu ludzi chciałoby wejść w posiadanie DeLoreana, ponieważ jest to jeżdżąca legenda - powiedział.

- Przewidujemy produkcję na poziomie 20 - 25 sztuk rocznie. Reszta będzie robiona na zamówienie. Już teraz mamy listę chętnych, którzy zamówili DeLoreana - dodał Espey

Prototyp DeLoreana został ukończony w 1979 roku. Jego twórcą był John DeLorean. Porzucił on dobrze płatna posadę wiceprezesa w GM by stworzyć własny samochód sportowy. Niestety życie zweryfikowało marzenia. DeLorean posiadał nowatorski kształt, karoserię z nierdzewnej nielakierowanej stali oraz podnoszone do góry drzwi, lecz był za drogi. Kosztował 25 tys. dolarów. Miał też za małą moc jak na sportowe auto. Od 1981 roku do 1883 wyprodukowano około 9200 sztuk DMC-12. Do 2005 roku przetrwało około 6 tys. W Polsce prawdopodobnie znajduje się 5 sztuk tego auta.

TV Moto Vision - zobacz najnowszy odcinek!