Jedna z takich kontroli odbyła się przed wyruszeniem w trasę wycieczkowego autokaru, który rano miał zawieść grupę dzieci na wypoczynek do Jastrzębiej Góry. Zgłoszoną wcześniej kontrolę przeprowadzili policjanci z lubelskiej drogówki na placu przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie.

Stan trzeźwości kierującej autokarem był bez zastrzeżeń. Policjanci skontrolowali także wymagane dokumenty. Sprawdzili także m.in. czołową szybę pojazdu, stan ogumienia oraz oświetlenie. Za pomocą specjalistycznego miernika dokonali pomiaru natężenia hałasu. Kontrola wypadła pomyślnie i wycieczka mogła ruszyć w drogę.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Kontrolę może zgłosić Policji organizator wyjazdu, rodzice lub opiekunowie. Policjanci podkreślają, że takie kontrole są potrzebne. "Po takiej kontroli mamy pewność, że nasze pociechy wyjadą na wakacje sprawnym technicznie pojazdem, a wiozący ich kierowca jest trzeźwy i z odpowiednimi uprawnieniami" – zapewnia kom. Anna Kamola z KWP w Lublinie.

I dodaje, że jeśli nauczyciel lub rodzic mają podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może znajdować się pod wpływem alkoholu – nie powinien zgadzać się na wyjazd. Wezwany na miejsce policyjny patrol zweryfikuje podejrzenia.