Każdy zarządca drogi jest odpowiedzialny nie tylko za budowanie nowych tras. Przede wszystkim odpowiada za utrzymywanie dróg, którymi zarządza w należytym stanie. Odpowiada także za infrastrukturę drogową, która się na nich znajduje, czyli za chodniki, sygnalizację świetlną, obiekty inżynierskie oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego takie, jak m.in. słupki, azyle, separatory ruchu czy zapory drogowe.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jeśli nasz samochód zostanie uszkodzony, warto wiedzieć, kto jest zarządcą tej drogi. To właśnie od tego podmiotu możemy dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu wywołanego np. przez zniszczoną, czy utrzymaną w nienależytym stanie nawierzchnię.

Co to jest droga i kto nią zarządza

Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, drogą publiczną jest droga, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.

W Polsce łącznie znajduje się aktualnie ponad 400 tys. km dróg, które dzieli się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

Zarządcą dróg krajowych, łącznie z drogami szybkiego ruchu, czyli drogami ekspresowymi i autostradami jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA odpowiada za sieć ok. 18 tys. km dróg krajowych. Za drogi wojewódzkie odpowiadają zarządy poszczególnych województw, a zarząd poszczególnych powiatów za drogi powiatowe. Za drogi gminne zaś - wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Wśród tego podziału istnieją dwa wyjątki. Pierwszym są drogi w granicach miast na prawach powiatu. Za wszystkie drogi publiczne, także krajowe (ale zz wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) leżące w granicach takich miast odpowiada prezydent miasta. Drugim wyjątkiem są odcinki autostrad płatnych zarządzane przez koncesjonariuszy.