Auto Świat Wiadomości Aktualności V8, które możesz mieć na biurku. Zobacz, jak pracują silniki spalinowe w skali

V8, które możesz mieć na biurku. Zobacz, jak pracują silniki spalinowe w skali

Dla wielu maniaków motoryzacji posiadanie fajnego silnika w samochodzie to wręcz rzecz niezbędna. Są jednak tacy, którzy poszli o krok dalej i mają prawdziwe, działające silniki na biurku, a ich dźwięk jest rewelacyjny!

Silnik V6
Maserati
Silnik V6

Silniki spalinowe są używane praktycznie wszędzie, począwszy od gigantycznych statków przez samochody, a kończąc na sprzętach zdalnie sterowanych. Miniaturowy silnik nie jest więc czymś bardzo wyjątkowym, wszak wiele modeli RC ich używa, jednak zazwyczaj nie są one tak skomplikowane. Mają jeden, a czasem dwa cylindry i są chłodzone powietrzem. Niektórym jednak to nie wystarczy.

Dlatego miniaturowe silniki nie kończą się na dwóch cylindrach, a na dwunastu. Ich części mieszczą się niekiedy na opuszkach palców. Ponadto takie konstrukcje są niemal, jak wyjęte z prawdziwego samochodu, dlatego brzmią, wyglądają i działają jak prawdziwe, są tylko nieco mniejsze. Po co buduje się takie silniki? Bo można.

Poniżej przedstawiamy kilka z ciekawych konstrukcji. Popatrzcie, jak są precyzyjne i jak rewelacyjnie brzmią.

Silnik 4-cylindrowy

Jego długość to 21 cm, a na szerokość ma 12 cm. Silnik o pojemności 32 centymetrów sześciennych rozwija około 2 KM i kręci się do 6 tys. obrotów. Można go kupić za niespełna tysiąc dolarów.

Silnik V8 Flathead

Ma długość około 38 centymetrów razem z chłodnicą. Jest chłodzony cieczą i brzmi jak prawdziwe amerykańskie V8. Silnik można było kupić za 9,5 tys. dolarów.

Silnik Cosworth V8

Pięknie wyglądający, w pełni działający silnik Coswortha, tylko że w skali 1:3. Rewelacyjne wykonanie.

Silnik V10

Oczywiście 8 cylindrów to nie koniec. Oto silnik 10-cylindrowy, wykonany w skali 1:3. Ma 125 cm3, elektroniczny wtrysk i suchą miskę olejową.

Silnik V12

Choć film jest stary, to można się tu także przyjrzeć procesowi produkcji tego silnika. Jego elementy mieszczą się na opuszkach palców. Piękny pokaz inżynierii.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków