Silniki spalinowe są używane praktycznie wszędzie, począwszy od gigantycznych statków przez samochody, a kończąc na sprzętach zdalnie sterowanych. Miniaturowy silnik nie jest więc czymś bardzo wyjątkowym, wszak wiele modeli RC ich używa, jednak zazwyczaj nie są one tak skomplikowane. Mają jeden, a czasem dwa cylindry i są chłodzone powietrzem. Niektórym jednak to nie wystarczy.

Dlatego miniaturowe silniki nie kończą się na dwóch cylindrach, a na dwunastu. Ich części mieszczą się niekiedy na opuszkach palców. Ponadto takie konstrukcje są niemal, jak wyjęte z prawdziwego samochodu, dlatego brzmią, wyglądają i działają jak prawdziwe, są tylko nieco mniejsze. Po co buduje się takie silniki? Bo można.

Poniżej przedstawiamy kilka z ciekawych konstrukcji. Popatrzcie, jak są precyzyjne i jak rewelacyjnie brzmią.

Silnik 4-cylindrowy

Jego długość to 21 cm, a na szerokość ma 12 cm. Silnik o pojemności 32 centymetrów sześciennych rozwija około 2 KM i kręci się do 6 tys. obrotów. Można go kupić za niespełna tysiąc dolarów.

Silnik V8 Flathead

Ma długość około 38 centymetrów razem z chłodnicą. Jest chłodzony cieczą i brzmi jak prawdziwe amerykańskie V8. Silnik można było kupić za 9,5 tys. dolarów.

Silnik Cosworth V8

Pięknie wyglądający, w pełni działający silnik Coswortha, tylko że w skali 1:3. Rewelacyjne wykonanie.

Silnik V10

Oczywiście 8 cylindrów to nie koniec. Oto silnik 10-cylindrowy, wykonany w skali 1:3. Ma 125 cm3, elektroniczny wtrysk i suchą miskę olejową.

Silnik V12

Choć film jest stary, to można się tu także przyjrzeć procesowi produkcji tego silnika. Jego elementy mieszczą się na opuszkach palców. Piękny pokaz inżynierii.