Kanał dostępny na platformie YouTube nazywa się "Flexiny" i może pochwalić się całkiem solidną liczbą subskrybentów – dziś to już niemal ćwierć miliona. Jak na format prezentujący głównie stare "rzęchy", to całkiem dobry wynik, ale z drugiej strony – ile można oglądać te nowe i supernowoczesne, w wielu wypadkach też trochę bezduszne samochody? Właśnie. To zresztą dobitnie pokazują liczby wyświetleń poszczególnych filmów, bo najwięcej mają te, na których możemy obejrzeć odpalanie starych radzieckich maszyn użytkowych i ciężarówek oraz... traktora samoróbki.

Odpalanie ciągnika-samoróbki po 4 latach nieruszania

Kiedyś nie wszystko było takie łatwe. Potrzebujesz traktor, a akurat – z różnych przyczyn – nie możesz sobie żadnego kupić? No to zrób swój własny. Potrzebny będzie m.in. silnik 2.3D z Opla Rekorda, do tego dwie skrzynie biegów (Opel Bedford Blitz 4b oraz przekładnią z ciągnika DT-20, ale wyposażona też w bieg wsteczny), do tego rama (koniecznie samoróbka!), koła i... w zasadzie gotowe. Konstrukcja, jak widać, dopracowana, bo nawet po 4 latach postoju odpala niemal dosłownie "na dotyk".

Ził 431412 (KS-2571-A1) z 1989 r. odpalony po 15 latach postoju

Te popularne radzieckie maszyny były kiedyś częstym widokiem i na naszych drogach. Jeśli się zastanawiacie, gdzie się się podziały, to znajdziecie je np. w Estonii. W tym wypadku uruchomienie silnika też nie wymagało jakiegoś wielkiego zachodu, a po wszystkim udało się nawet wykonać jazdę próbną.

Odpalanie ciągnika gąsienicowego DT75 po 10 latach postoju

6,5 mln wyświetleń, czyli jeden z popularniejszych materiałów na kanale. Dobitnie pokazuje, że radziecki sprzęt naprawdę potrafił być "gniotsa, nie łamiotsa". Co ciekawe, do uruchomienia właściwego silnika czterosuwowego służy mały silnik dwusuwowy, tzw. pony motor.

Volkswagen Passat B3 1.6 TD uruchomiony po 17 latach

Mały oddech od radzieckich maszyn, czyli solidny niemiecki diesel, który nawet mimo tego że – dosłownie – wrósł w ziemię, to jednak został przywrócony do życia. Na innym filmie możemy oglądać proces detailingu, któremu poddano nadwozie „paska”.

Mycie Opla Vectry A po 8 latach postoju

Tu z kolei coś dla tych, którzy siedzą w temacie ASMR, bo nie da się ukryć, że mycie myjką ciśnieniową mocno zabrudzonego samochodu potrafi dać niemałą satysfakcję podczas oglądania. Na kanale znajdziecie też inne filmy z cyklu „myjka ciśnieniowa”.

Odpalanie BME E36 Compact po 13 latach plus jazda próbna

Coś dla tych, którzy dworują sobie z „kompotów” typu E36. Oto auto po 13 latach postoju bez większego problemu odpala i jeździ. Dodatkowym smaczkiem może być np. książka serwisowa, z ostatnim stemplem z niemieckiego serwisu z 2005 r.