"Kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL będą się odbywać w oparciu o działania prewencyjne, których podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu” – napisała w piśmie do Rzecznika MŚP Sekretarz Stanu Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska.

Do 30 września przewoźnicy mogli korzystać jednocześnie ze starego systemu viaTOLL oraz nowego e-TOLL. Od początku października 2021 r. e-TOLL miał być jedynym systemem, który pozwoli na elektroniczną płatność za przejazd płatnymi odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA. Zmiana miała na razie dotyczyć kierowców samochodów osobowych

Adam Abramowicz zwrócił się 29 września do Sekretarza Stanu Szefa KAS z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego, w którym będzie można korzystać z obu systemów. Według rzecznika taki zabieg pozwoli przewoźnikom na płynną migrację danych, a systemom informatycznym KAS na dostosowanie systemu e-TOLL do potrzeb przewoźników.

Czytaj także: Sejm nie poparł wniosku Koalicji Polskiej ws. odrzucenia projektu noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych

Sekretarz Stanu Szefa KAS, do której trafiła prośba, przychyliła się do niej oraz poinformowała, że kontrole dokonywane przez Inspektorów GITD i Służbę Celno-Skarbową będą miały charakter prewencyjny. Pracownicy służby jedynie upomną kontrolowaną osobę, nie będzie ona ukarana.

Kierowcy pojazdów lekkich na autostradach A2 i A4 jeszcze do 30 listopada br. będą mogli korzystać z manualnego poboru opłat lub wybrać płatność elektroniczną.

(dk)