Filtry czyszczą, ale kieszeń kierowcy!

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych producenci motoryzacyjni szumnie ogłosili, że spaliny wydobywające się z silnika Diesla już nigdy nie będą toksyczne. A wszystko za sprawą puszki wmontowanej w układ wydechowy i wyłapującej wszystkie cząstki stałe.

Osadniki miały być remedium na ułomności motoru wysokoprężnego, a stały się jego największym przekleństwem. Filtry mokre typu FAP mają z góry przewidziany interwał wymiany i w najlepszym przypadku jest on określony na 180 tysięcy kilometrów. Koszty wymiany sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku filtrów suchych typu DPF. Te powinny być bezobsługowe. Tyle jednak w teorii. W praktyce podczas eksploatacji auta w mieście mogą wymagać horrendalnie drogiej wymiany co kilkanaście tysięcy kilometrów. Czemu?

Filtr co jakiś czas wszczyna procedurę wypalania. Jeżeli akurat auto stoi w korku i kierowca nie ma możliwości zwiększenia obciążenia silnika, sadza zamiast wypalać się, tworzy w osadniku szklistą bryłę i zmniejsza tym samym jego pojemność.

Poza tym większa ilość paliwa podawana do cylindra w czasie oczyszczania filtra miesza się z olejem i rozrzedza go. To pogarsza właściwości smarowidła, skraca interwał jego wymiany oraz w skrajnym przypadku prowadzi do tzw. rozbiegania i zniszczenia jednostki.

3 znaczy lepiej niż 4?

W ostatnich latach sytuacja na rynku motoryzacyjnym została postawiona na głowie. Producenci starają się wmówić kierowcom, że mniej znaczy więcej! Przykład? O ile jeszcze dekadę temu silniki 3-cylindrowe były montowane wyłącznie w najsłabszych wersjach, o tyle dzisiaj stanowią krzyk mody i trafiają do modeli topowych oraz aut klasy premium.

Jednostka ze zmniejszoną liczbą cylindrów potrafi mieć nieco ponad litr pojemności i grubo ponad 100 koni. Co w tym złego? Po pierwsze motory tego typu brzmią jak rozwścieczone suszarki i potrafią powodować wibracje.

Istotniejsze jest jednak to, że stosowanie 3-cylindrowych głowic oznacza dalsze śrubowanie możliwości niewielkich silników. A wysilanie konstrukcji jeszcze nigdy nie skończyło się dobrze.

W kuluarach można się dowiedzieć, że czas życia współczesnych jednostek o małej ilości cylindrów jest przewidziany na 160 do 250 tysięcy kilometrów. Kiedyś to był dla auta dopiero rozbieg, a osiągane bez większego remontu przebiegi sięgały nawet pół miliona kilometrów i więcej.

Cel - precyzja, środek - wtryskiwacze

Przed współczesnymi dieslami rynek motoryzacyjny postawił kilka celów do osiągnięcia. Motory przede wszystkim musiały stać się cichsze i bardziej oszczędne. Drogą do sukcesu stały się zaawansowane wtryskiwacze typu common rail. Urządzenie ściśle współpracujące z jednostką sterującą idealnie dobiera dawkę paliwa, a następnie precyzyjnie ją odmierza i dostarcza do cylindra. Podczas całego procesu nie produkuje nadmiernego hałasu i wibracji.

Choć bez wtryskiwaczy common rail nie byłoby nowoczesnych silników wysokoprężnych, mają one serię dosyć poważnych wad. Są podatne na przegrzewanie i co gorsze, na jakość serwowanego im paliwa. Już najmniejsze zanieczyszczenia występujące w oleju napędowym są w stanie zatkać symbolicznej wielkości kanaliki. Uszkodzenie precyzyjnej aparatury ograniczy moc, zmniejszy kulturę pracy motoru i zwiększy spalanie. Bez względu na fakt czy kierowca wybierze naprawę wtryskiwaczy, czy ich regenerację, koszty i tak będą wysokie.

Mini pojemność, maksi moc

Twórcy silników doszli do wniosku, że motory o mniejszej pojemności skokowej mają mniejszy apetyt na paliwo. Wniosek jest bardzo naturalny, ale pod warunkiem zachowania jednego obostrzenia. Mało pali tylko ta jednostka, która podlega niskim obciążeniom. Skutek jest zatem taki, że zminiaturyzowany silnik ze zmaksymalizowaną mocą wcale nie jest taki oszczędny m.in. podczas dynamicznej jazdy w mieście czy na autostradzie. Niejednokrotnie okazuje się, że na trasie szybkiego ruchu dużo mniej spala motor o dużej pojemności, który przy dużej prędkości pracuje na niższych obrotach.

Mniej pojemności, mniej wytrzymałości

Silniki poddane downsizingowi (mniejsza pojemność przy utrzymaniu wysokiej mocy) w prawdziwym życiu nie są tak oszczędne, jak wskazują katalogi producentów. To jednak dopiero pierwsza strona medalu.

Druga jest taka, że miniaturyzacja osłabiła też trwałość motorów. Wzrost ogólnych obciążeń występujących w bloku dosyć szybko wpływa na praktycznie wszystkie części mechaniczne zamontowane w jednostce. W efekcie dzisiaj nikogo już nie dziwią pękające tłoki i wały korbowe, obracające się panewki czy nagminnie wydmuchiwane uszczelki pod głowicą.

Czy kierowcy coś mogą na to poradzić? Raczej nie. Jedynie mogą się modlić o to, że awaria pojawi się jeszcze w czasie, w którym auto będzie na gwarancji, a później już nigdy nie powtórzy się.

Jest turbo - jest moc… problemów

Producenci motoryzacyjni musieli odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie. Mianowicie jak wygenerować wysoką moc z małej pojemności. Z odsieczą przyszła im oczywiście znana od dekad turbosprężarka. Doładowanie bardzo skutecznie winduje możliwości motoru, a jednocześnie dba o przyzwoite wyniki spalania.

Niestety obecnie turbo staje się coraz bardziej skomplikowane, a dodatkowo coraz więcej sprężarek montuje się w jednym silniku. A to droga donikąd w przypadku zakupu samochodu używanego.

Awaria nowoczesnej turbosprężarki jest bardzo droga w usunięciu. Kierowca ma bowiem do wyboru dwie drogi - wartą półtora tysiąca złotych regenerację lub wymianę za kilka tysięcy. To jeszcze jednak nie koniec czarnych scenariuszy. Zużyte turbo podwyższy spalanie, obniży kulturę pracy i może np. zapchać filtr cząstek stałych! W najgorszym przypadku nieszczelności sprężarki doprowadzą do rozbiegania i zatarcia jednostki.

Diesel pracuje ciszej? To też kosztuje…

Chyba każdy pamięta silniki Diesla starego typu. Klasyczne ropniaki drżały i hałasowały na potęgę, zostawiały za sobą kłęby czarnego dymu, nie miały prawie żadnej mocy, ale były tytanami pracy. Przez ostatnie trzy dekady sytuacja drastycznie zmieniła się.

Jednostki wysokoprężne były stopniowo unowocześniane, a ich wady minimalizowały się. Kłęby dymu usunął m.in. wspomniany wcześniej filtr cząstek stałych, siłę dały im sprężarki, a kulturę pracy zapewniła cała seria elementów - w tym chociażby wtryskiwacze czy koło dwumasowe.

Czy nowoczesny osprzęt oznacza, że wysokie przeciążenia i drżenia występujące w silnikach diesla zniknęły? Nic z tych rzeczy. Wręcz dodatkowo wzrosły, ale dzisiaj są dużo skuteczniej tłumione. Wysokie przeciążenia niestety prędzej lub później uszkodzą których z zaawansowanych elementów i wygenerują spory koszt naprawy.

Wtryskiwacze przy tankowaniu dobrej jakości paliwa potrafią wytrzymać 250 tysięcy kilometrów. Nieco gorzej jest z kołem dwumasowym. To czasami pada jeszcze przed przekroczeniem przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów. Wymiana to kolejne grube tysiące złotych.

Zatrzymaj się, a auto zgaśnie!

Rozwiązanie, z którego producenci motoryzacyjni są szczególnie dumni, nazywa się Start/Stop. O co chodzi w tej technologii? Za każdym razem gdy auto zatrzymuje się w korku lub przed światłami silnik gaśnie. To przekłada się na wyższą oszczędność i obniżenie spalania.

Rozwiązanie jest niestety dalekie od ideału i ma pewne wady. Dla przykładu naraża motor na występowanie ogromnych przeciążeń cieplnych, jest nie do końca zdrowe dla turbosprężarki oraz ciągłym ładowaniem i rozładowywaniem mocno osłabia akumulator.

Podsumowanie

Pogoń za spełnianiem coraz bardziej wyśrubowanych norm ekologicznych to ogromne koszty dla producentów, którzy inwestują ogromne pieniądze w rozwój nowych technologii. Idzie za tym również zmniejszenie trwałości stosowanych rozwiązań.

Raz, że silniki i podzespoły są wysilone do granic możliwości, a dwa, że producentom też do pewnego stopnia nie zależy na produkcji samochodu, którym klient pokona bez remontu milion kilometrów, jak to bywało za czasów starych, dobrych, wolnossących diesli. Stąd my, kierowcy, mamy nie lada kłopot. Pozostaje tylko płacić i płakać...